Градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски, одговори на барањата и прозивките, па неодамна започна и организираше акција за чистење на околината околу историски заштитениот објект од римско време, уникатната градба - Аквадуктот. Овој значаен археолошки локалитет беше запуштен и недостапен заради бројните диви депонии. Во околината жителите фрлаат секаков вид отпад и градежен шут. Градоначакникот Смилевски објави дека е завршено чистењето...
Оваа слика е секојдневие на вработените во Државен архив на Република Македонија. Секоја потреба на читател или истражувач од одреден архивски документ, подразбира нивно депортирање од депото кое се наоѓа во стариот објект, до новите простории во зградата на Археолошки музеј.   Секојдневната работа на Државниот архив на Република Македонија (ДАРМ), покрај собирањето, обработувањето, чувањето и во последно време, спасувањето на...
Вицепремиерот задолжен за европски прашања во Владата на РМ, Бујар Османи, го откажал учеството на нашата земја на конференција посветена на Западен Балкан во Бања Лука заради Косово. Како штио информира Коха, тој ова го направил заедно со Албанија. Двете земји ќе ја бојкотираат оваа важна конференција затоа што не е покането Косово. Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати,...
Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски е задоволен од дислоцирањето на Андон Ќосето, бидејќи тој неговото поставување пред судот во Скопје го доживеал како навреда. ,,Одлични вести за бугарската кауза во  Македонија. Андон Ќoсето е една од истакнатите личности на ВМРО, заслужен бугарски национален револуционер, докажан бугарски борец. Ставањето на овој споменик беше провокација против бугарската историја. Неговото дислоцирање е спроведување на...
Претседателот на Собранието на Република Македонија,  Талат Џафери, денеска оствари средба со избраните парламентарни стипендисти во германскиот Бундестаг за 2018 година Вера Јовческа и Ева Јованова. На средбата присуствуваше и Цветанка Иванова, генерална секретарка на Собранието на Република Македонија,  Катрин Фриинсфелд, аташе за култура и  Марија Мицевска Кокаланова, координатор на ИПС програмата во амбасадата на Сојузна Република Германија во...
  Секретарката и долгогодишна животна сопатничка на Ванчо Михајлов, Вида Боева, на 20-ти мај ќе наполни 90 години. Таа е родена во 1938 година во Охрид. Во нејзината биографија стои дека била бугарска патриотка, и членка на Македонска патриотска(Патриотическа) организација на Ванчо Михајлов. Интересно е што таа е активна на ФБ, или некој ја одржува нејзината ФБ страница, зборувајќи во нејзино...
Вишиот суд во Белград го ослободи од обвинение за убиство Сашко Богески, кој во мај 2013 година, во својот дом , во самоодбрана, откако беше нападнат, го уби провалникот Владимир Маниќ. По 5 години, судење, донесена е првостепена пресуда со која  врз основа на доказите судот одлучи дека Богески делувал во самоодбрана.   Сепак обвинителството има право на жалба, а тоа тврди...
Пишува: Емилија Лазаревска   99,8 % Македонци не беа чуле и  не знаеа кој е Ќосето дури не го поставија пред судот. Сега откако го тргнаа, слушнале за него речиси сите, ама уште не знаат кој е. Но, Мицкоски тука виде можност политички да профитира, па подготви дури и обраќање за јавноста и тоа видео. Па уште и се врти на...
Шпански и руски навивачи се истепаа меѓусебе пред  дуелот меѓу Атлетик и Спартак Москва во шеснаесетфиналето во фудбалската УЕФА Европа лига во шпанскиот град Билбао. Дивеењето на двете групи почнало пред стартот на средбата на „Сан Мамеш“. Еден полицаец починал за време на интервенција, но од срцев удар.
  Христијан Мицковски покажува дека нема капацитет да ја надмине матрицата на делување и функционирање на Никола Груевски. Споменикот дивоградба беше поставен незаконски, без почитување на процедурите и неговото отстранување става крај на насилното, своеволно поставување споменици кои служеа за остварување на криминални интереси, предизвикувајќи поделби меѓу граѓаните. Затоа овој споменик дивоградба е симбол на насилното владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот