Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја откажа најавената средба со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг Ун, планирана за 12 јуни. Причина за откажувањето е соопштението на северна Кореја, кое за Трамп е отворено непријателство кон САД. Во тоа соопштение севвернокорејскиот лидер го нарече американскиот потпретседател Мајк Пенс, -,,политички глупак“.    
Присуството на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, во базиликата ,,Свети Клементе“ во Рим, каде се одржуваше молебен за светите браќа,,Кирил и Методиј“, го привлече вниманието на присутните. Кога сфатија за кого станува збор, сите посакаа да направат фотографија со него. Борисов уживаше во улогата на ѕвезда, а кога се појави македонскиот премиер, недостасуваше уште малку да го крене од местото во...
Денеска околу 13 часот, Крива Паланка и оолината беа зафатени со големо невреме, проследено со пороен дожд и град. Градат паѓаше дваесетина минути, а улиците и нивите беа побелени и прекриени со мраз. Реки вода се слеваа по улиците. Градот го уништи родот. Исто вакво невреме имаше и вчера. Допрва ќе се прави проценка на штетите.
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во придружба на сопругата и на владината делегација во состав Оливер Спасовски, Заменик претседател во Владата на РМ и министер за внатрешни работи на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, министер за култура на Република Македонија, Виктор Димовски, државен секретар во Министерството за надворешни работи на Република Македонија, Дане Талески, советник за надворешна...
Здружението ,,Зелена лупа“,  во Измир, Република Турција, потпиша меморандум за соработка со Здружението за култура и помош на иселените Турци од Македонија. Меморандумот го потпишаа претседателите на двете Здруженија, Ване Цветанов и Шабан Јапарк. Во меморандумот двете здруженија се согласуваат на соработка и меѓусебно помагање во делот на остварување на човековите права. Граѓани на РМ ќе можат да побараат правна помош...
Судот во Њујорк пресуди во корист на родителите Кристина и Марк Ротондо, и му нареди на синот Мајкл Ротондо, да се исели од нивниот дом, бидејќи тоа го побарале родителите. Мајката и таткото по неколку неуспешни обиди да го натераат сопствениот син да го напушти семејниот дом и да почне сам да се грижи за себе и да заработува, се...
Генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски, по повод 24 мај - Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Македонија. „Во мое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, упатувам честитка до граѓаните по повод 24-ти мај. Денеска со особена гордост и достоинство, го славиме денот...
,,Ова е ден кога се потсетуваме на големината на Браќата Свети Кирил и Методиј. Ние треба да бидеме среќни и горди како народ, бидејќи Кирил и Методиј со своето делување и работење овозможија поголема рамноправност на народите во своето време. Во исто време не треба да заборавиме како горди наследници на секој начин да ја продолжиме нивната мисија образованието да...
На 24.05.2018 година околу 05,30 часот во Штип на улицата „Гоце Делчев“ патничко моторно возило „Ауди“ со светиниколски регистерски таблици управувано од Б.Т.(21) од с.Каратманово-Свети Николе удрило во електричен столб. Од здобиените повреди, на самото место починала сопатничката В.Г. (21) од Свети Николе, а возачот бил пренесен во Клиничката болница во Штип. Увид на местото на настанот извршила увидна...
Голем скандал ја тресе Герамнија. Откриено е дека во градот Бремен, организирана мрежа во државните институции им делела азил на мигранти за 1.000 евра поткуп од секој, иако не ги исполнувале условите. Досега е откриено дека на таков начин добиле азил 1.000 дојденци, а Сојузната канцеларија за миграција спроведува истрага во овој град, но полека ја шири и на други...

Во Фокусот

Загарантирано ПРАВО, А НЕ ПРИВИЛЕГИЈА !

Последни вести

Избор на авторот