По медиумските информации за бројни бездомни кучиња во Охрид и кревањето паника, Анима Мунди информира за  низа страотни случаи на убиства на животнитево Охрид, во ек на туристичката сезона, на прометни локации и среде бел ден. Податоците, слики и видео снимки пристигнале од бројни шокирани, преплашени граѓани и туристи кои се обидувале да им помогнат на животните, но немале шанса да...
Под налетот на големото невреме што ја зафати Џенова во Италија, се урна надвозник кој со себе повлече десетици автомобили и луѓето во нив. Најмалку 35 загинаа, а под урнатините има уште луѓе. На видеото се гледа моментот на урување на вијадуктот во далечина, а очевидецот панично реагира:
На барање на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на седница на Влада е разрешен досегашниот директор на БЈБ, Лазо Велковски. Тој ги прекрши правилата на полициската служба и со службен полициски џип користејќи го службениот возач, ја испратил својата ќерка со неколку нејзини другарки на одмор во Грција. За ова не бил никој известен, а сѐ уште неутврдени лица, го...
Претседателот на Здружение на новинари, Насер Селмани, објави ФБ коментар, во кој, главниот уредник на Телма, Атанас Кировски, го обвинува за медиумски рекет. Селмани вели: ,,Атанас Кировски поранешен новинар и директор на Телма телевизија, јавно потврди дека националните телевизии се пропаганден сервис на секоја власт. Денеска и сугерира на владата да им дале пари за медиумска пропаганда инаку ќе им пропаднел...
Возрасна жена, Ромка, која неколку месеци живее во диво изградената колиба од стари кревети сред Скопје, попладнето ги шокираше минувачите и туристи. Огромно мртво животно најверојатно овца, целото надувано речиси како секој момент да може да  експлодира, стоеше пред нејзиниот ,,дом“, со кожа до пола одрана и од каде се ширеше неподнослива смрдеа во околината. Жената клекната со игла и конец?!,...
Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште не се изјасниле за рефереднумот, немаат јасен став за најважните прашања за државата и граѓаните-потсетуваат и денеска од владејачката СДСМ. ,,Цела деценија ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за референдум и право на граѓаните да го изберат патот по кој ќе се движи државата во иднина, а сега кога референдумот е извесност немаат јасен став. Тоа говори за несериозниот,...
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа оствари средба со Фатмир Зимбери, сопственик на лиценцата за отворање на ресторани за брза храна на американскиот бренд КФЦ (KFC), на која беше најавено отворање на првите два ресторани, во Тетово и Скопје на 14 септември. Инвестицијата е вредна повеќе од 10 милиони евра и согласно подготвениот бизнис план планирано е...
Голем број автомобили се запалени во понеделник вечeрта, (13.08.2018), во Гетеборг, објави полицијата која смета дека акцијата е планирана и координирана. Снимките направени од очевидци покажуваат дека во повеќе делови во предградијата на Гетеборг истовремено се запалени автомобили, но и гуми и палети.   На втората снимка се гледаат луѓе со качулки и облеченi во црно, како бегаат по предизвикувањето на пожарите. Шведската...
Норвешкиот министер за рибарство, Тер Сандберг, поднесе оставка бидејќи ги прекршил владините правила за сигурносен протокол, за време на одморот во Иран кон крајот на минатиот месец, пишува Анадолија. Сандберг не ги информирал колегите каде оди на одмор, а со себе го понел и службениот телефон, што не е дозволено. Премиерката Ерна Солберг заради тоа го укорила, нагласувајќи му дека ги...
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска, во клубот на пратениците во Скопје, заедно со Заменик претседателот на Владата на Република Македонија, Бујар Османи, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, пратеничката на ВМРО-ДПМЕ, Дафина Јовановска-Стојановска, Евелин Фаркаш, член на атлантскиот совет и генерал Сер Барни Вајт-Спунер, поранешен командант британските сили и на НАТО силите во Република Македонија, имаше...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот