Унгарската влада за Макфакс вели дека властите дозволиле Никола Груевски да поднесе барање за азил, а со тоа да биде сослушан и во седиштето на Канцеларијата за миграција и азил во Будимпешта бидејќи тоа е законско прашање. „Никола Груевски поднесе барање за азил кај соодветната служба во Унгарија. Со оглед на фактот дека тој беше премиер на Македонија 10 години, од...
Пишува: Емилија Лазаревска   Бегството на Груевски  е причина поради која Владата на Зоран Заев може да падне. Таа веќе паѓа во очите дури и на најголемите бранители на ликот и делото на Заев. Груевски со ова, секако заслужи сценарио за холивудски филм, и кога тогаш, тој, како еден од најголемите лажговци, манипулатори и автократи досега во Македонија, ќе биде и филмски...
Изминатото деноноќие, во Тетово се случило масовно труење на кучиња. Низ централните улици лежат десетици мртви кучиња. Неодамна беше објавено видео со триесетина кучиња во центарот. Очигледно, некој решил на ваков брутален начин да се ослободи од нив. ,,Рутинско чистење на кучињата во градот по видеo снимките појавени пред неколку дена на кои видовме група кучиња кои шетаат низ центарот на Тетово.Никој не...
Неодамна, државната Комисија за заштита од дискриминација, чиј претседател  сѐ уште е кадарот на Никола Груевски, Александар Даштевски, издаде решение со кое  прогласи дека бегалецот Груевски  трпи дискриминација во судот. Сега, овој документ веројатно ќе биде користен како доказ пред унгарските власти за барање политички азил. Здружението Зелена лупа реагира и бара да се спроведе истрага кој учествувал во организација на...
Во последниот извештај на Дуинг Бизнис, од 10 индикатори кои се ценат за рангирање на земјите, во Македонија има влошување дури кај 6, подобрување само кај 2 и кај два нема промени. Согласно последниот извештај на Светска банка „Doing Business 2019“, којшто беше усвоен на владината седница, Македонија го подобрила својот ранг за едно место и се наоѓа на 10-то...
Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, речиси секојдневно постира фотографии од својот неколкумесечен син на својот ФБ профил. Таа се породи кон крајот на јуни. Доаѓаше бремена на судските рочишта, а откако го роди синот, некои од судските процеси беа одвоени, за да може да поминува повеќе време со него. Но, сега веќе е редовно во судница и таму останува...
Соопштение на ВМРО ДПМНЕ, 14.11.2018 ,,Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и активисти. СДСМ врши политички прогон врз ВМРО-ДПМНЕ. Злоупотребата на наредбата за потрага по Никола Груевски за опсада на штабот на партијата е одраз на црни и недемократски методи несвојствени за Европа...
Соопштение на ВМРО ДПМНЕ-Демократска фракција по повод бегството на Никола Груевски: ,,ВМРО ДПМНЕ Демократска фракција е згасена од политичките игри во кои на најголемите злосторници им се овозможува да избегаат неказнети од пред лицето од правдата. Сето ова е добро реализирана режија од спрегата: ,,обвинет - највисоко политичко раководство - судство – полиција”. Срамно е за една држава за рок...
На барање на СЈО, Кривичниот суд донесе одлука на поранешните, генерален секретар на владата и на ВМРО ДПМНЕ, Кирил Божиновски и министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, да им одреди 30 дена мерка притвор, заради опасност од бегство. Јанакиески и Божиновски се обвинети во неколку предмети на СЈО за кои се водат судски постапки. Нивното приведување следува по бегството на...
По бегството на Никола Груевски во Будимпешта, неговите поранешни сопартијци и блиски соработници, Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска, го осудија чинот. „Најостро го осудувам ваквиот чин, бидејќи ќе влијае негативно на судските предмети во целост, а посебно во оние предмети каде сме заедно обвинети“, изјави Јанакиески за ТВ21 и рече дека не планира да бега од Македонија . Со слична реакција излезе и...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот