Зад себе имате голем професионален багаж, вклучувајќи ги и сценаријата за телевизиски драми и драмските текстови за театарски претстави, големо телевизиско работно искуство во културната рубрика. Какво е чувството на само неколку години до пензија да се остане без работа? – Непријатно. Особено кога своите искуства, напластените знаења и повеќекратни способности –соопштувајќи ги со извесно чувство на нелагодност – ќе ги ставите на раполагање на...
,,ГЛАВАТА ГОРЕ ГОРДИ МОИ МАКЕДОНЦИ И ГОРДИ ГРАЃАНИ НА МАКЕДОНИЈА!!! Ова е твоја земја, ние нема да те изневериме и ќе бидеме рамо до рамо со тебе, во сите предизвици. Ти си нашата сила, ние сме вашата сила. Доаѓаат подобри времиња. Главата горе и не заборавајте, ова е ваша земја, ова е земја на сите вие кои што живеете во неа и ничија...
„Loomynum Art Club Macedonia“ во среда во клубот „Капан ан“ прават нова журка, овојпат со артисти од Србија, како најава за „Way Of Life Festival 2018“. „Специјални гости ќе ни бидат организаторите на фестивалот, кои ќе не удостојат со психоделични диџеј сетови. Ваше е само да дојдете и да уживате + четврток е неработен ден, така да можете да се опуштите...
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска присуствуваше на свеченото отворање на фабрика за производство на фотоволтаични соларни модули и производство на фотоволтаични термални модули, прва од овој тип во Македонија на компаниите „ПИКСЕЛ Груп“ и  „СОЛАР-ЕТ“. Потенцирајќи ја заложбата на Владата да создава стабилен  и поволен економски амбиент,  премиерот Заев изрази задоволство од новата домашна инвестиција, која...
,,Денесka го видовме тоа што сите го знаат и го гледаат откако СДСМ и Заев дојдоа на власт. Судот  го спроведе тоа што Зоран Заев го напиша. Денеска видовме во живо како функционира политички суд и како се изрекуваат политички пресуди. Го видовме на дело непринципиелниот брак помеѓу власта на Заев и судот. Бенефиците од овој брак сега се во...
Министерството за труд и социјална политика организира работилница на тема ,,Реформи на пазарот на труд во Република Mакедонија - Што можеме да научиме од искуството на Словенија?’’ како дел од дебатата за реформи на пазарот на труд и донесувањето на нов Закон за работни односи, кој треба да се усвои до крајот на годинава. Во своето воведно обраќање, министерката Царовска...
Кривичниот суд го прогласи за виновен поранешниот премиер Никола Груевски и го осуди  на две години затвор за примање награда и противзаконско влијание, а Ѓоко Поповски на 6 години и 6 месеци  за злоупотреба на службена положба. Обвинетиот Никола Груевски извршил влијание со што побарал од министерката Јанкуловска да се изврши купување на службено возило марка Мерцедес. Јанкуловска го поттикнала Ѓоко...
Трета година по ред португалскиот ас од Реал Мадрид, Кристијано Роналдо е најпопуларен спортист на светот во рангирањето на најреномираните спортски медиумски мрежи, ЕСПН.  Роналдо е  прв според следбениците на социјалните мрежи, со 40 милиони долари заработка маркетиншки приход тој е дури четврти, а според пребарувањето на интернет Португалецот е дури десетти, веднаш зад Лео Меси. Но, кога ќе се земат...
После цели 22 години на клупата со Арсен Венгер, Арсенал има нов тренер. „Топџиите“ денес и официјално потврдија дека нов кормилар ќе биде поранешниот стратег на Севиља и ПСЖ, Унаи Емери. Тој потпиша тригодошен договор со Арсенал вреден 15 милиони фунти, односно 17 милиони евра.  „Унаи Емери ќе биде нашиот нов главен тренер. Тој доаѓа во клубот по двегодишната работа...
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и премиер, Зоран Заев, вчеравечер учествуваше на граѓанска трибина на ОО СДСМ Кисела Вода. Во своето обраќање пред присутните,  Заев порача дека СДСМ преку Владата и парламентарното мнозинство што ги предводи, посветено работи на спроведувањето на зацртаните мерки што ги намалуваат трошоците за живот, обезедуваат повеќе пари кај граѓаните и повисоки плати, соопшти СДСМ. -За...

Во Фокусот

Загарантирано ПРАВО, А НЕ ПРИВИЛЕГИЈА !

Последни вести

Избор на авторот