Ова, од собраниската говорница го изјави Јавниот обвинител Марко Зврлевски, кој е на дневен ред пред пратениците за разрешување. Тој смета дека Владата и Советот на јавни обвинители не дале доволно добро образложение зошто го разреѓуваат. - Во предлогот се наведува дека незаконито и нестручно сум ја извршувал функцијата и дека со неповедувањето на кривични постапки сум до довел во...
ВМРО ДПМНЕ продолжува со секојдневните прес конференции на кои е пресликана реториката на СДСМ упатувана кон нив кога беа на власт. ,,Режимот на СДСМ започна со чистките и бруталната партизација на државата за која сметката ќе ја плаќаат граѓаните со свои пари. Во буџетот за нови привремени вработувања и други ставки со кои ќе се финансира партизацијата се предвидени повеќе од...
Повеќе од еден месец гледаме реклами на ТВ, радио, Фејсбук, автобуси, билборди во кои Ивица Коневски се промовира себе. Во период кога централната власт крати на трошоци за рекламирање, Коневски продолжува да фрла пари на скапи реклами, како што ВМРО-ДПМНЕ правеше повеќе од десет години. Спотовите со славни личности, рекламите на познати радија, големите билборди, рекламите на автобуси, рекламите на...
 Деноноќно траеше борбата за живот и спасување на повредена кобила, која најверојатно откако го скршила глуждот, била оставена крај патот во околината на Велес. Според драматичната акција која се одвиваше на социјалната мрежа Фејсбук, во нејзиното спасување учествуваа повеќе корисници на ФБ, познати граѓански активисти и хумани луѓе. Прва, на својот профил, повикот за спас на беспомошното животно го упати...
Спроти Министерство за надворешни работи, на почетокот од пешачката зона меѓу мостот кај ,,Холидеј Ин“ и новите административни објекти, е поставена нова вртелешка.      Веројатно, станува збор за вториот карузел набавен од ЈП ,,Паркови и зеленило“ вредне 200.000 евра, како што пишуваа медиумите пред неколку години. Оваа вртелешка требаше да биде испорачана најдоцна до април 2017 и тоа на  на плоштадот...
Академик Владо Камбовски реагираше на колумната на Љубомир Д. Фрчкоски со наслов „СДСМ-овска Филимена“ објавена на порталот Либертас. Тој, меѓу другото, го нарекува личност со фрустрации и комплекси, со болна, но неостварена амбиција да влезе во најпрестижната научна иниституција. ,,Навредите кон МАНУ се негова константа (претворена во опсесија на целиот „лумпен-интелектуален“ круг околу него). Кога се работи за лични фрустрации и за...
Градоначалникот на Скопје во кампања за уште еден мандат, изминатите ноќи ги посетува комуналците кои ги полеваат младите дрвца засадени низ парковите. Тој со шмркот во раце, комуналецот го гледа.Се разбира, тоа овековечоно на фотографија, моја подоцна беше закачена, со коментар, на ФБ профилот на градоначалникот: -Честитки за 100-тина вработени од ЈП „Паркови и зеленило“ кои изминативе ноќи од полноќ...
Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев,  ја предводи високата владина делегација на четвртиот Самит „ЕУ – Западен Балкан“ во рамки на Берлинскиот процес, кој  се одржува денеска, 12 јули, во Трст. Самитот, под покровителство на Италија како претседавач на Европската Унија, е организиран на највисоко ниво. На него ќе учествуваат премиерите на шесте земји од Западен Балкан, заменици...
,,Жалам за изјавата на Дачиќ. Со Србија заедно бевме во една федерална држава, како Република Македонија и Република Србија и споделуваме толку многу нешта. Убеден сум дека двата пријателски народа преферираат да имаме односи базирани на заемна почит, разбирање и европски дух. Тоа е добро не само за Македонија и за Србија, туку и за целиот регион. Да не заборавиме,...
  Во интерес на транспарентно и навремено известување за активностите на Владата на Република Македонија, на денешната владина седница беше одлучено Миле Бошњаковски да ја извршува функцијата портпарол на Владата на Р.Македонија-известуваат од прес службата на Влада на РМ. Како што се наведува во сооптението, било заклучено дека огромното искуство и професионалниот капацитет што Бошњаковски ги поседува во областа на комуникациите,...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот