СДСМ во овој момент има 9.270 членови албанци од вкупно 70.000 колку што има оваа партија-откри претседателот на партијата Зоран Заев кој неодамна, на 11-ти ноември, обраќајќи се пред иселеници од Македонија со албанско етничко потекло, кои живеат и работата во Берн- Швајцарија, ги повика да гласаат и таму, но и масовно да дојдат на денот на изборите во...
Денеска на програмата на мастерс турнирот на осумтте најдобри тенисери во светот што се одржува во О2 арената во Лондон , се играат полуфиналните натпревари. Во 15 часот играат Енди Мари и Милош Раониќ. Во 21 часот се сретнуваат Новак Ѓоковиќ и Нишикори.
Технички проблем на провајдерот UNET кој во меѓувреме е отстранет, а не хакерски напад,како што утрината претпоставуваа некои сопственици на неколку портали, е причината за недостапност кон некои интернет страници. Порталите Сакам да кажам, Либертас, Плусинфо, Локално, но и  инетрнет страниците на изданијата на МПМ, од утрината беа недостапни заради технички проблем во УНЕТ, кој е превајдер на сите овие...
Астронаутите Џинг Хаипенг и Чен Донг по еден месец во орбитата , се вратија на земјата, пренесува АФП. Тие, на 17 октомври се вивнаа во вселената со космичкиот „Шенџоу-11“, кој беше лансиран од космодромот „Џиукван“ во пустината Гоби. Сега слетал во Монголија. Астронаутите поминаа најдолго време досега во вселената , а за 30 дена во кинеската...
Мајк Помпео (Mike Pompeo) ќе биде новиот шеф на моќната разузнавачка американска служба ЦИА. Тој ја прифати понудата на идниот претседател Доналд Трамп, но веќе предизвикува лавина критики и загриженост и во јавноста и во политичките кругови. Тој е конгресмен, еден од најгласните противници на нуклеарниот договор што Обама го потпиша со Иран, но и најгласен критичар на толеранцијата кон...
Од неодамна, поточно во последните месец дена, патниците од нашата држава повторно ќе мораат да ги комбинираат своите летови доколку сакаат да стасаат до Рим , Прага и Женева. Имено, од скопскиот аеродром неделно има помалку 9 полетувања кон овие дестинации, откако компаниите Алиталија, Свис Ерлајнс и Чех Ерлајнс ги укинаа директните летови кон овие дестинации. Тие не даваат официјални...
Со стартот на кампањата на 21 ноември за предвремените парламемнтарни избори кои треба да се одржат на 11-ти декември, политичките партии ќе ги започнат и своите изборни активности во дваесет-дневниот изборен рок. СДСМ кампањата ќе ја започне во Прилеп, каде ќе одржи митинг, а свое обраќање ќе има лидерот на Партијата Зоран Заев кој е носител на изборната листа...
Повеќе експерти би рекле дека не постои вистинско време за започнување на семеен живот или секое време е вистинско, но не може да го игнорираме фактот дека постојат позитивни  и негативни страни кога се раѓа на одредена возраст. На пример, доколку родите во 20-тите години од животот, ќе имате повеќе енергија да трчате по детето, но ќе имате помалку...
Серија помали земјотреси ноќеска се почувствувани во соседна Грција, по најсилниот што се случи околу 25 минути по полноќ со јачина од 5 степени според Рихтер.Епицентарот бил на длабочина од 10 километри, во околината на Солун. Земјотресот е почувствуван и во јужните делови на Македонија, во Гевгелија, Струмица и во Валандово. Жители на овие градови, но и на струшкиот регион...
Сириските Бели шлемови, волонтери кои работат како спасувачи, објавија снимки на спасување на две деца од урнатините во едно село близу Халеп каде денеска во бомбардирање загинаа 18 цивили. За да го извлечат момчето, спасувачите користеа бушилица за армиран бетон: Другото видео го прикажува спасувањето на девојче од урнатините на една зграда. Оваа област во Сирија е изложена на жестоко бомбардирање веќе...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот