Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски придружуван од партискиот секретар за меѓународна соработка Александар Николоски на барање на амбасадорот на Руската Федерација, НЕ г. Олег Шчербак остварија средба-информира ВМРО ДПМНЕ. На средбата се дискутираше за актуелната политичка ситуација во Македонија и Русија. Околу актуелните предизвици за формирање владина коалиција Груевски истакна дека по несоставувањето Влада и истекот на мандатот од 20 дена,...
Претседателот на Судски совет Зоран Караџовски го прогласи Специјално јавно обвинителство за инфантилно, а новинарите за пристрасни затоа што известувале сензационалистички за се што ќе каже СЈО.Тој смета дека е недозволено СЈО да ги прозива судиите од Кривичен суд затоа што не им издаваат налози за претреси, затоа што се било пропишано во Кривичен закон. „Се работи за, најблаго речено...
Од СДСМ денеска алрмираат дека поседуваат документ од кој се гледа дека Елизабета Канческа-Милевска која иако е избрана за пратеник се уште ја извршува и функцијата Министер за култура, издала наредба за уништување на архивски материјали. Роберт Алаѓозовски, претседател на комисија за култура на СДСМ порача да не помислат Канческа Милевска и нејзините соработници во Министерството за култура да уништуваат...
,,ВМРО-ДПМНЕ благодари на одговорот на Амбасадата на САД. Тој е краток и кажува се. Очигледно е дека нема потврда дека станува збор за официјален став и сугестија на новата администрација во Вашингтон дека не треба да има нови избори, односно дека партиите во сегашниот состав мора да разговараат за формирање на идната влада."-ова е кусата реакција на ВМРО ДПМНЕ по...
Очигледно ВМРО ДПМНЕ најавува нов период во нивното делување, потези кои повеќе доликуваат на опозициска партија, отколку на партија која има намера да формира Влада. Тие не ги прифаќаат дополнителните објаснувања на ЕУ и на САД и повторува дека единствен пат за нив за излез од политичката криза се нови избори. Портпаролката Маја Коцијанчиќ нема одговор на прашањето врз основа...
На официјалната страница на Државна комисија за спречување корупција Зоран Заев со стапување на пратеничката функција, поднел имотен лист, во кој го пријавил личниот имот, имотот на неговите сопруга и деца. Неговиот имот според овие ставки, се состои од куќа, стан, деловен простор, земјоделско земјиште, акции, како и орочени девизни и денарски заштеди. Според овој имотен лист, Заев не поседува...
Најновата имотна состојба на Никола Груевски е поднесена година и пол по неговото заминување од премиерската функција. Според прикажаното, тој располага со пари во вид на орочени средстав или дебитни и кредитни картички, или пак на име на неговиот брачен партнер.  Исто така располага со 33 уметнички слики во вредност од нешто повеќе од 10.ооо евра. Паричните средства изнесуваат...
Основен суд Скопје 1 одговори на прозивките за несоработка од страна на СЈО. Во соопштението се вели:   Во врска со објавеното соопштение од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите ( СЈО ), Основниот суд Скопје 1 – Скопје во интерес на правилно, целосно и вистинито запознавање на јавноста со...
МИА 01.02.2017-Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич,  одговори на прозивката од страна на македонската политичка партија ВМРО-ДПМНЕ,  според кој член од Уставот на Република Македонија, Еврокомисијата очекува претседателот Ѓорге Иванов да определи лидер што ќе формира што е можно поширока влада, а во врска со  нејзина претходна изјава: Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Коцијанчич во име на неформалната...
Се потврди дека досегашната криминална власт остава во наследство на граѓаните и на Република Македонија јавен долг од над 50 проценти од БДП!-се вели во денешната реакција на СДСМ. ,,Тоа го покажуваат вчера објавените податоци од извештајот на Министерството за финансии, за состојбата на јавниот долг заклучно со 31.12.2016 година. Тоа значи дека министерот за финансии во заминување, Кирил Миноски, во...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот