Драгиша Милетиќ не побарал ниту функционерско, ниту пак пратеничко место за да се приклучи кон опозицијата, само сакаше можност да се покае за тоа што згрешил и да учествува во борбата против режимот, рече Зоран Заев на прес конференција, одговарајќи на новинарски прашања. „Секој што на еден или друг начин се покајал и одлучил да се приклучи во борбата против...
Државниот просветен инспекторат прекршочно ги гони родителите кои наместо  во ООУ ,,Добре Јованоски,, во Прилеп,  своите деца  ги запишале во друго реонско Основно училиште. Училиштата кои примиле деца од друг реон, а не ги известиле родителите дека тоа наводно е противзаконски, не сносат никаква одговорност. Казнените налози, сите во висина од по 60 евра, пристигнале на домашни адреси на родителите во...
  Пртеседателот нан СДСМ најави генерален реизбор во судството. Тој на прес конференција рече дека ова ќе следува веднаш по 11-ти декември, по преземањето на власта од оваа , како што рече, корумпирана и аздисана власт. ,,Тоа ќе се случи веднаш по 11 декември!   Ќе ја раскинеме целосно спрегата на несовесното судство со криминалната, корупциска и неодговорна власт на Никола Груевски. Ниеден судија...
    Масовни демонстранции се случуваат во САД заради победата на Доналд Трамп на претседателските избори. За првпат тие стануваат насилни. Во Орегон, дојде до дивеење низ улиците , по што полицијата уапси неколку лица. Како што пренесува АП, демонстратите започнале да кршат прозорци и да ги палат контејнерите. Повеќе од 4000 демонстранти околу полноќ почнаа да ја гаѓаат полицијата со разни предмети, а...
ВМРО ДПМНЕ уште не ги објавува листите со кандидати за пратеници, иако извори од партијата велат дека нема да има изненадување во кадровската понуда, особено не во носителите на листите. Извесно е дека листите ќе ги предводат стари кадри познати од минатите циклуси на избори како Никола Груевски, Никола Тодоров, Антонио Милошоски, Влатко Ѓорчев, а се очекува да се најде...
На американските медиуми и интернет портали осамна првата заедничка официјално фотографија на двете Први дами во Белата куќа, идната Меланија Трамп и се уште актуелната Мишел Обама. Според информациите, тие разговарале седејќи на чај во една од просториите на Белата куќа, додека нивните сопрузи сегашниот и идниот претседател на САД имале 90 минутна средба во Овалната соба. Примопредавањето на должноста Прва...
Во последниот извештај на Европска комисија за напредокот на Македонија, со кој повторно е нотирана условена поддршка, состојбата во медиумите е оценета како многу загрижувачка и дополнително влошена. Ова е втора сериозна критика кон македонските медиуми и односот на власта кон нив, по онаа на Фридом Хаус пред неколку дена, која оцени дека Македонија не е слободна земја во поглед...
Во напад врз германскиот конзулат во авганистанскиот  град Мазар и Шариф, убиени се неколку цивили, неколку се ранети, но сите германски државјани што работеле таму се спасени. Ројтерс јавува дека одговорноста за нападот ја презеле талибанците. Нападот е извршен со автомобил бомба. Бомбашот самоубиец се забил со автомобил во ѕидот од конзулатот. Загинаа најмалку две лица, а повеќе од сто се...
  Во 82 година од животот почина славниот канадски кантавтор Леонард Коен( Leonard Cohen (82)), објавено е на неговата службена ФБ страница во текот на ноќта. ,,Изгубивме еден од најголемите визионери, поет, музичар и уметник,, - се вели во објавата за неговата смрт. Нема детали за причината за неговата смрт. Ќе биде погребан во Лос Ангелес.
Партиските комбинаторики продолжуваат да изненадуваат. Претседателот на ЛДП Горан Милевски објави на својот ФБ профил фотографии од потпишувањето на предизборниот опозициски коалициски договор. Меѓу присутните може да се забележи и Драгиша Милетиќ претседател на Српска напредна странка за Македонија, кој направи неверојатен маневар пред неколку години за локалните избори кога заедно со Стефчо Јакимовски го ,,надмудрија" Бранко Црвенковски и...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот