Влада на РМ:Нова енергија во односите меѓу Македонија и НАТО и ЕУ

За прв пат висока државна делегација од Република Македонија во еден ден ќе има средби со сите високи претставници на ЕУ и НАТО.

Претседателот на Владата на РМ Зоран Заев на првата официјална посета во Брисел, каде е придружуван од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, ќе има средби со претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск, со високата претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК, Федерика Могерини, комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, како и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Целта на посетата е Владата да ја потврди својата целосна посветеност на интеграците во ЕУ и НАТО, како стратешка цел на земјата и да ги  презентира реформските приоритети во агендата на Владата за враќање на Република Македонија на патот на евроатланските интеграции-се вели во соопштението од Влада на РМ.

Премиерот Заев и еврокомесарот Хан ќе имаат заедничка прес конференција во седиштето на ЕУ во 14 и 30.

Подоцна, во 16 и 30 заедничка конференција во седиштето на НАТО ќе имаат Премиерот Заев и генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг.