Карлес Пучдемон и се предаде на белгиската полиција

Сменетиот каталонски лидер, Carles Puigdemont,  и четири поранешни министри, и се предале на белгиската полиција, јавува ,,Паис“.

Оваа вест ја потврди и белгиската државна телевизија.

 

Белгиското Државно обвинителство во текот на денот ќе се изјасни во врска со европскиот налог за апсење на Пучдемон .