По лансирањето на хидрогенска бомба, земјотрес од 6,3 во Северна Кореја

По лансирањето на хидрогенска бомба, во Северна Кореја е забележан земјотрес дури од 6,3 степени, јавуваат светските агенции.

Потресот е регистриран и од американскиот геолошки завод.

Северна Кореја потврди дека успешно тестирала хидрогенска бомба дизајнирана да се постави на нивната меѓуконтинентална балистичка ракета.

Официјално Токио потврди дека Пјонгјанг успешно го направил својот шести нуклеарен тест.

 

 

Quake in North Korea may have been nuclear test | http://fxn.ws/2guaFl0 . 6.3 quake is pretty strong for a nuclear war head.

Photo published for Quake in North Korea may have been nuclear test

Quake in North Korea may have been nuclear test

A magnitude 5.6 earthquake was detected in northern North Korea on Sunday, South Korea’s Yonhap News Agency reported.