По рекордни 288 денови во вселената космонаутката Пеги Витсон се врати на земјата(видео)

Астронаутот Пеги Витсон, по 288 денови поминати во вселената во Меѓународната вселенска станица, се врати на земјата. Таа помина девет месеци на вселенски брод, воспоставувајќи нов рекорд на НАСА како прва жена астронаут што успеала во континуитет да помине толку време во вселената.

Таа со овој неверојатен подвиг, ја завршува својата астронаутска кариера со вкупно 665 дена научно-истражувачка работа во вселената. Пеги пред два дена слета во меѓународната станица во Казахстан.

 

 

In this handout photo provided by NASA, the Soyuz MS-04 spacecraft is seen as it lands with Expedition 52 Commander Fyodor Yurchikhin of Roscosmos and Flight Engineers Peggy Whitson and Jack Fischer of NASA near the town of Zhezkazgan, Kazakhstan
Нејзиното видео на кое се прикажува животот во вселенски брод во вселената, навистина изгледа спектакуларно.