Претседателот на Русија, Владимир Путин, кој воедно е и Врховен командант на вооружените сили, лично лансирал 4 интерконтинентални балистички ракети во рамки на воената вежба во која учествувал.

Вчера лансирал три балистички ракети од нуклеарна подморница, а четвртата ја испалил од космодромот Плесецк на сверот на Русија.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ја објави оваа вест и рече дека ,, вежбата подразбира интеракција на стратешките ракетни сили на Русија“.

 

Министерство за одбрана на Русија дека вежбата е успешна, а е спроведена заради тестирање на руските нуклеарни сили.