Фергусон го состави идеалниот тим

Легендарниот тренер Алекс Фергусон состави идеален тим на Манчестер Јунајтед, во кој избраните 11 се селектирани меѓу меѓу сите фудбалери кои поминале низ негови раце за 27 години-од 1986 до 2013 година. Интересно е дека во составот нема ниту еден фудбалер од првата генерација на ,,Црвените ѓаволи “ под негово раководство.

Во идеалниот тим на сер Алекс Фергусон, се најдоа:

 

Петер Шмајгел, Гери Невил, Немања Видиќ, Рио Фердинанд, Патрис Евра, Дејвид Бекам, Рол Сколс, Рој Кин, Кристијано Роналдо, Руд Ван Нестелрој, Ерик Кантона.