Заев-Јилдирим:Турција да размисли за квоти за извоз на телешко и јагнешко...

Премиерите на Република Македонија и Република Турција, Зоран Заев и Бинали Јилдирим одржаа заедничка прес конференција на којашто ги потврдија јавно заложбите за унапредување...

Министерката Апостолска ги презентираше можностите за инвестирање пред холандски компании

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска во Амбасадата на Кралството Холандија, во Скопје, заедно со директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски...

Министерство за труд даде негативно мислење за препораката на ,,Doing Business“...

Министерството за труд и социјална политика даде негативно мислење  за изменување на Законот за работни односи во насока на кратење или елиминирање на обврската...

Започна процесот за намалување на цените на роамингот за граѓаните од...

На средбата со министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, еврокомесарката Мариа Габриел, ги претстави конкретните мерки и планови за драстично намалување на...

Стабилизацијата на домашната политичка сцена и меѓународните односи го подобрија кредитниот...

Меѓународната институција Fitch Ratings-London, која го одредува кредитниот рејтинг на земјите, битен за странски инвестиции, го подобри резултатот за Република Македонија , од позитивен...

Владата не даде согласност за покачување на цената на водата од...

На денешната седница владата го разгледа Тарифникот за утврдување на цените на водни услуги на ЈП за водоснабдување "Студенчица" Кичево, за снабдување со сурова...

ЦЕА смета дека одночувањето на физички лица со ДДВ е проблематично...

Центарот за економски анализи преку соопштение се спротистави на сегашниот концепт и намери за оданочување на физички лица со ДДВ. Според нив, Владата треба...

Почина основачот на ,,Икеа“

 Ингвар Кампрад, основач на шведската компанија „Икеа“, почина во 92. година од животот, во својот дом во Смаланд. Од ,,Икеа“ ја потврдија тажната вест ,...

Нина Ангеловска и Жарко Димитриоски во 300 највлијателни под 30 години...

,,Вчера за мене беше специјален ден. Магичен ден! Вчера дознав дека сум Forbes Under 30 во категорија Retail & e-Commerce. Вчера Grouper наполни 7 години. 22ри...

ЕЛЕМ во 2018 ќе инвестира во заштита на екологија

  Во Годишната инвестициска програма на АД ЕЛЕМ, која била презентирана пред членовите на Владата, посебно место зазема  поглавје за екологија во кое е вклучена...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот