МПМ доцни со платите во весниците и не го исполни...

  Педесетина новинари и фоторепортери од дневните весници „Дневник“, „Вест“, „Македонски спорт“ и „Утрински весник“, кои се дел од  компанијата Медија Принт Македонија (МПМ), денеска...

На синдикатот на ,,Водовод..“ не му пречи лажната диплома на...

Наместо одговорност и итно разрешување на директорот на Водовод и канализација Александар Атанасов по невидениот скандал со неговата лажна диплома, инструирани и поданички синдикалци...

Владата ги прекина кампањите на светските телевизии и договорите со ,,странски...

Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница објави дека кампањите се прекинати и дека веќе се заштедени 10 милиони евра. „Заштедите во државната каса почнаа. Веќе...

ЦЕА смета дека одночувањето на физички лица со ДДВ е проблематично...

Центарот за економски анализи преку соопштение се спротистави на сегашниот концепт и намери за оданочување на физички лица со ДДВ. Според нив, Владата треба...

Жителите на поплавеното село Порој да достават барања за отштета

Земјоделците и земјоделските стопанства  од тетовското село Порој  чии ниви беа погодени од завчерашното невреме што поскоро да достават барања за отштета. За општинските...

Анѓушев:Надминат е проблемот со ,,Колска“, обезбедени пари за плата и репроматеријали(видео)

  Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев на новинарското прашање во врска со состојбата во Фабриката за шински возила Колска од...

Министрите за земјоделство од регионот ја повикаа Хрватска да ги укине...

Mинистрите  за земјоделство, шумарство и водостопанство од регионот, на Македонија-Љупчо Николовски, од Босна и Херцеговина Мирко Шаровиќ , од Република Србија Расим Љајиќ, и...

Новинарите заработуваат помалку од 22.000 денари, платите на главните уредници достигнуваат...

Речиси 45 проценти од македонските новинари примаат плата пониска од државниот просек, кој изнесува 22.808 денари. Ова го покажа новата анкета на Самостојниот синдикат на...

Се намалува цената на катастарските услуги и се враќаат дел од...

Намалување на цените на услугите кои се во надлежност на Агенцијата за катастар на недвижности до 50 %, што во пракса ќе значи...

Зголемен повратот на ДДВ за 56 проценти или 1,4 милијарди...

  ,,Повратот на Данокот за додадена вредност за првите два месеци од 2018 година е за 56 отсто повисок споредено со истиот период од минатата...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот