Музејот на виното во Демир Капија станува омилена дестинација на туристите

  Речиси за 8 години откако е отворен Музејот за вино во Демир Капија, во него дошле околу 15.000 туристи, од кои поголемиот дел  странци. Звонимир...

Китанов: Наш приоритет се патишта кои најодалечените точки во Македонија ќе...

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, денеска пред претставниците на медиумите ги презентираше остварените инвестиции на претпријатието за првите 6 месеци...

СИЕР: Сите работници во ФЕНИ да добијат решенија на неопределено и...

Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство, ја поздрави одлуката за реорганизација на ФЕНИ, откако Собранието на доверители на  судско рочиште во Основниот суд во...

Изгласан планот за реорганизација на ,,Фени“, работниците извикуваа ,,Победа, победа“

Собранието на доверители  во Основниот суд Велес со 96 отсто од гласовите го изгласа планот за реорганизација предложен од ГСОЛ, а веста за прифатениот...

,,Не го даваме Фени“, стотина вработени протестираа пред судот во Велес

  Вработени во кавадаречкиот комбинат за никел ,,Фени индустри“, денеска пристигнаа на протест пред Основниот суд во Велес , како што велат, за да се...

Владата го задолжи вицепремиерот Анѓушев да најде конечно решение за ,,Еурокомпозит“

  На последната седница, Владата ја разгледа информацијата за состојбата со 11 Октомври - Еурокомпозит од Прилеп.  Владата ја задолжи компанијата да побара позајмица од...

МКД.мк: ,,Пуцко Петрол“ за 18 месеци доби 395 тендери од државата!

Порталот МКД.мк објави дека фирмата „Пуцко Петрол" во сопственост на градоначалникот на ДУИ во Пласница, Исмаил Јахоски, доби нов државен тендер, овојпат на Службата за...

Федерер склучи 10 годишен договор со јапонската ,,Уникло“ за 300 милиони...

Роџер Федерер ги започна натпреварите на Вимблдон со нова спортска опрема. Тој склучи договор со јапонската фирма за спортска опрема ,,Уникло“, и во наредните 10...

По преземањето на Тораница и Злетово, Минстрој го сака и Фени

Пишува: Билјана Тошевски Ништо од ветувањата за големи рударски плати и до 1000 евра за работниците во Тораница ,ова се само дел од коментарите во...

Николовски ги повика општините да аплицираат за проекти од Програмата за...

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го објави јавниот оглас за мерките од Програмата за рурален развој наменети за општините. Министерот...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот