Нов скок на цените на горивата, дизелот се доближува до бензините

Цените на горивата од ноќеска на полноќ ќе се зголемат за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на еуросупер БС-95 ќе...

Владата ќе гради партнерски однос со откупувачите на јагнешко месо

Денеска во Владата на Република Македонија се одржа неформална средба помеѓу посебната советничка за земјоделство, шумарство и водостопанство на Претседателот на Владата на Република,...

Васко Ковачевски е назначен за директор на РЕК-Битола

Управниот одбор на АД ,,Електрани на Македонија” го назначи Васко Ковачевски за директор на РЕК-Битола. Менаџментот на АД ЕЛЕМ смета дека Ковачевски, заедно со...

Поранешниот пратеник Стојко Пауновски е нов директор на Државен пазарен инспекторат

Поранешниот пратеник на СДСМ и претседател на ОО на СДСМ во Тетово, Стојко Пауновски е именуван за директор на Државниот пазарен инспекторат. Пауновски е долгогодишен...

Второ поскапување на дизелот во последните две недели, 1 литар =59,50...

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 ден/лит. Согласно одлуката малопродажната цена на...

Заев тврди дека 2017 има најголема реализација на капитални инвестиции од...

,,Реализацијата и извршувањето на буџетот минатата година се движеле во рамките на предвиденото, но  она што дава оптимизам за проектирање на трендовите за буџетот...

Хаос и безвластие низ угостителските објекти, се пуши секаде, не се...

  Низ кафулињата и рестораните низ Скопје се пуши и не се издаваат фискални сметки, пишува порталот Сакам да кажам. Изминатите две-три недели додека траеја новогодишните...

Заев: Откупот е добро организиран и нема незадоволни тутунопроизводители

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, посебната советничка за земјоделство шумарство и...

Редици за влез пред продавниците во Сити Мол, започнаа предновогодишните попусти

Рано утрината, пред да се отворат вратите на продавниците во трговскиот центар Сити Мол во Скопје, редици купувачи чекаа да влезат. Причината е едноставна,...

Кој и што ги труе Лисиче и Аеродром, загаденоста повторно на...

По неколку денови чист воздух, загадениот воздух повторно ги труе граѓаните на Скопје, но и на Кавадарци, Битола, Кичево, Куманово и на Тетово, каде...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот