Сите пари од буџетот за анкети водат кон ИПИС и Владимир...

Порталот за истражувачко новинарство Призма , објави истражување во кое се гледа шемата за извлекување големи државни пари од институциите раководени од министрите на...

Се затвора казиното Трамп Таџ Махал

Казиното во сопственост на милијардерот и претседателски кандидат Доналд Трамп-Казино Таџ Махал, денеска и официјално ќе биде затворено. Осмото светско чудо, како што го нарекуваше...

СДСМ тврди дека ЕЛЕМ го празни Тиквешко езеро

  Раководството на ЕЛЕМ поврзано со криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ освен природното Охридско езеро, празни и Тиквешкото езеро преку хидроелекртаната Тиквеш-твтрди СДСМ. ,,Несовесните власти на АД...

Врховен суд ќе одлучува за ,,Повардарие’

Основниот суд во Велес одлучи да го одложи судското рочиште за стечајна постапка за Винарската визба ,,Повардарие" од Неготино и истото е префрлено во...

Утрински, Дневник и Вест го радикализираат штрајкот

ССНМ соопшти дека штрајкот на вработените во  „Вест“, „Утрински“ и „Дневник“ ќе се радикализира заради игнорантскиот однос на менаџерскиот тима на МПМ. Имено,штрајкувачкиот одбор одлучил...

„Галакси 7“ ги урива акциите на „Самсунг“

Акциите на европските берзи пораснаа при што главниот индекс на Лондонската берза достигна рекордна вредност благодарение на слабата фунта. Ниската вредност на фунтата, како...

Според математиката на Рашковски минималната плата со парите за радиодифузна ќе...

"Скриено покачување" на минималната плата-напиша на својот ФБ профил Генералниот секретар на Влада, Драги Рашковски. ,,Минималната плата се покачи на 12.000 денари. Радиодифузната такса се укинува....

Заев испрати порака од Економскиот Форум во Виена(видео)

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска учествува на Економскиот форум во Виена „Дијалог за иднината 2017“, Австрија, која оваа година е...

Народе, радувај се, се зголемува цената на акцизата на нафтата и...

Од утре нека започне делот од македонската народна приказна ..."И ТАКА СИ ЖИВЕЕЈА СРЕЌНО ДО КРАЈОТ НА СВОЈОТ ЖИВОТ"-напиша на својот ФБ профил генералниот...

Елек Штрауб и Андраш Балог ќе платат казна од 250.000 и...

Американската Комисија за хартии од вредност  SEC , соопшти дека двајцата поранешни раководители во Маџар Телеком Елек Штрауб и Андраш Балог се согласиле да платат...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот