Ленче Николовска е именувана за Посебен советник за земјоделство на Премиерот...

Ленче Николовска, во јавноста позната како новинар, но и пратеник, е именувана за Посебен советник за земјоделство шумарство и водостопанство на Претседателот на Владата...

Бочварски:Од септември минимална плата од 12.000 и месечен надоместок за стечајци...

,,Како што вети, Владата предводена од СДСМ уште во првите сто дена од мандатот го решава долгогодишниот проблем со стечајните работници. Со ребалансот, тие...

МТСП: 3000 стечајци опфатени со законскиот предлог усвоен на владина седница

На вчерашната седница на Владата на Република Македонија беше усвоен Предлог - Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатија со...

Богоев:Не може да се прифати амандман со кој 3 милиони денари...

Три милиони денари за изградба на детски парк во општина Карпош побара опозицијата преку амандман, што беше одбиено од Министерството за финансии. Всушност, овие...

Започна процесот на враќање на евтината дневна тарифа на електрична енергија...

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата во врска со воведување евтина дневна тарифа на електрична енергија за домаќинствата. Донесена е одлука да...

СЈО распиша оглас за 30 работни места

Специјално јавно обвинителство распиша конкурс за нови 30 вработувања. Обвинителството има потреба од разен профил на работници, а огласот е распишан по подолго време,...

Николовски:Почна исплатата на субвенции за пчеларите за 2016 година(видео)

Почнува исплата на субвенции за пчеларите во износ од 130 милиони денари за 3500 пчелари, истовремено продолжуваме со подготовка на решенија и за исплата...

И ,,Фчерашни вести“ дадоа портпарол во новата Влада

Јована Аврамовска  е новиот портпарол на Министерството за финансии, пишува Плусинфо. Аврамовска беше дел од тимот на сатиричната емисија „Фчерашни вести“ што се емитуваше на...

Заев во ,,Санос“ најави изедначување на условите за работа на домашните...

Претседателот на Влада Зоран Заев, денеска ја посети домашната фабрика за производство на автобуси ,,Санос“, која извезува во Казахстан. Тој рече дека дошол за...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот