Најмалку 120 милиони евра штета заради катастрофалните грешки на автопатот Кичево-Охрид

Заради лошото планирање и лошата изведба, еден од најголемите проблем кај земјените траси е појава на свлечишта, лизгање на земјиштето, односно поместување на страничните...

Анѓушев не подржува странец за директор на ЕЛЕМ,не знае дали некој...

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на денешниот брифинг со новинарите потврди дека на Влада било разгледувано барањето на српскиот државјанин Александар Обрадовиќ за...

Пристигна новата Opel Insignia

НОВАТА ОPEL INSIGNIA ВО АУТОМАКЕДОНИЈА Новиот знаменосец во палетата на OPEL... Вистинското ремек дело на Германските инжинери, пристигна во Македонија. Сосема новата, спектакуларна лимузина OPEL INSIGNIA...

Иницијатива за PayPal на продажни места во Македонија

Во името на иницијативата за воведување на PayPal за продажни места во Македонија, Венко Глигоров испрати писмо и список на иницијаторите до министерот за...

Контроверзниот Србин Александар Обрадовиќ ќе биде нов директор на ЕЛЕМ?!

Србинот Александар Обрадовиќ ќе биде нов директор на државната енергетска компанија ЕЛЕМ, објави АлсатМ . Според информациите на оваа телевизија, одлуката сè уште не...

Ќе се исплатат 25 милиони евра заостанати субвенции за тутунот

Почнува исплатата на субвенциите за тутунот. Во Министерството за финансии се испратени налозите за вкупно 1,5 милијарди денари или 25 милиони евра, а земјоделците...

Oд септември минималната плата ќе биде 12.000 денари

Мималната плата од септември ќе се зголеми на 12.000 денари. Владата за оваа цел месечно ќе им помага на компаниите со 1,5 милиони евра,...

Владата најави трајно решение за ,,Колска“ и исплата на заостанатите плати

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со претставници на Синдикатот на фабриката за шински возила Колска од Велес, со претседателот...

Во буџетот ќе има пари наменети за зголемување на минималната плата

Во рамки на Владата на РМ, денеска започна дијалогот околу зголемувањето на минималната плата. Околу проектираната минимална плата од 12.000 денари што беше и предизборно...

Владата ги прекина кампањите на светските телевизии и договорите со ,,странски...

Премиерот Зоран Заев од собраниската говорница објави дека кампањите се прекинати и дека веќе се заштедени 10 милиони евра. „Заштедите во државната каса почнаа. Веќе...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот