Потпишан договор со кинеската ,,Синохидро“ за пролонгирање на рокот за изградба...

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, Министерот за транспорт и врски, м-р Горан Сугарески, вршителот на должност директор на...

Хуманитарен пикник за вработениете на ,,Алкалоид“ кои донираа за Детска клиника

Седми пат по ред, компанијата ,,Алкалоид“ ја продолжи традицијата организирајќи хуманитарен пикник за вработените, членовите на нивните семејства и нивните пријатели. На годинешниот хуманитарен...

Со ревитализација на ТС „Дуброво“ почнува инвестициски циклус вреден над 50...

Во Владата на Република Македонија денеска беше потпишан договор меѓу МЕПСО и конзорциумот „Сименс и Сискон“, за ревитализација на 400/110 kV Трансформаторската станица „Дуброво“,...

Анѓушев:Надминат е проблемот со ,,Колска“, обезбедени пари за плата и репроматеријали(видео)

  Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев на новинарското прашање во врска со состојбата во Фабриката за шински возила Колска од...

Поштите на Македонија и Словенија склучија договор за поедноставно царинење на...

  Делегација на АД „ Македонска Пошта“ предводена од Генералниот директор, Фадис Реџепи, а во чиј состав се и Сашо Пецалевски- Директор за правни...

Анѓушев: Со Планот за економски раст ќе се поддржуваат успешни компании

Со Планот за економски раст на Владата, ќе се поддржуваат успешни компании, односно оние кои имаат потенцијал дополнително да се развиваат. Со успешни компании,...

Со 82 гласа ЗА, Собранието го донесе законот за стечајци

Пратениците со 82 гласа ЗА , го изгласа Законот за стечајци со кој се решава проблемот на 3.000 стечајци. 3.000 стечајни работници ќе бидат...

Опозициската ВМРО ДПМНЕ гласаше ЗА зголемување на минималната плата

,,Од утре, минималната плата во Република Македонија, во сите дејности, ќе биде 12.000 денари. Пратениците на дпмне, откако цел ден си дебатираа сами со себе, на...

Кривични пријави за неколку кривопаланчани за ,,пустошење шума“

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против Р.М. (44), Т.Т. (66) и Б.К. (60), сите од Крива Паланка, поради постоење основи на...

Миновски: ЕЛЕМ има катастрофално ниско производство на електрична енергија

  Генералниот директор на ЕЛЕМ, Драган Миновски, на денешената прес конференција изнесе загрижувачки податоци со домашното производство на електрична енергија. Можам да кажам дека работите...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот