Градоначалникот Јовановски им вети помош на земјоделците со уништен род од...

Невремето кое вчера зафати повеќе населени места од Прилепско, зад себе остави катастрофални последици. Огромни се штетите на земјоделските површини во атарот на селата...

Деспотовски: Сопругата ми кажа да изгледам дека сум горд на тоа...

,,Кога доаѓав наваму, сопругата ми се јави за да ми каже да изгледам дека сум горд на тоа што го правам и јас сум...

,,Илирика“ успешно го спроведе преземањето на „Горење“ од кинескиот холдинг ...

    24.07.2018, Љубљана – Кинескиот холдинг „Хисенс“ (Hisense), официјално, стана сопственик на словенечката компанија за бела техника „Горење“ (Gorenje). Сега компанијата „Хисенс“ поседува 95.42% во...

Започна изградбата на браната ,,Конско“ која ќе го реши проблемот со...

Започна изградбата на браната „Конско“, најголемата капитална инвестиција во земјоделството во последните 10 години. Вкупниот износ на инвестицијата е над 2,4 милијарди денари. Ова...

Лозарите и винарите се задоволни од договореното со посредство на министерот...

  На заедничка маса  седнаа и преговараа претставници на лозарите и винарите и министерот за земјоделство Љупчо Николовски.Главна тема на средбата беше претстојната берба и...

Лозарите бараат цени според шеќерноста на грозјето

  По направените калкулации и пресметки околу трошоците за производство, лозарите од Тиквешијата заедно со Здруженеито Напредни лозари од Кавадарци, ги утврдија цените на грозјето.Најголем...

Започнува реорганизацијата на Фени со новиот сопственик ГСОЛ

  Валентина Ѓорѓиевска, стечајната судијка во случајот Фени индустри, ја потврди одлуката на Собранието на доверители кое се одржа на 4 јули во Основниот суд...

Музејот на виното во Демир Капија станува омилена дестинација на туристите

  Речиси за 8 години откако е отворен Музејот за вино во Демир Капија, во него дошле околу 15.000 туристи, од кои поголемиот дел  странци. Звонимир...

Китанов: Наш приоритет се патишта кои најодалечените точки во Македонија ќе...

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, денеска пред претставниците на медиумите ги презентираше остварените инвестиции на претпријатието за првите 6 месеци...

СИЕР: Сите работници во ФЕНИ да добијат решенија на неопределено и...

Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство, ја поздрави одлуката за реорганизација на ФЕНИ, откако Собранието на доверители на  судско рочиште во Основниот суд во...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот