Се продава мерцедесот на Тито за 3 милиони евра

Се продава мерцедесот во кој се возеше Јосип Броз Тито со неговата сопруга Јованка, секогаш кога отпоздравуваа на улиците низ Белград или кога пречекуваа...

Прекрасниот ден на Попова Шапка на своите падини ги измами и...

Сонце како во лето, снег токму колку што треба. Убаво истапкани патеки, температура над нулата. Во ваков прекрасен амбиент денеска уживаат посетителите и викендашите...

На Попова Шапка мразулци подолги и од два метра!

Вонредните временски прилики оваа зима на Попова Шапка донесоа и фантастични глетки. Природна замрзната убавина. Успеавме да го регистрираме најдолгиот мразулец кој беше создаден...

Новак Ѓоковиќ купи два апартмана на Менхетн

,,Волстрит Џoрнал" открива дека српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ купил два апартмана  на Менхетн, кој претставува една од најпривлечните локации за купување некретнини во Америка. Светскиот...

Де Ниро ја поддржа Мерил Стрип по нападите врз неа од...

Познатиот глумец Роберт Де Ниро и упати писмо со поддршка на неговата партнерка од некои филмови и колешка Мерил Стрип, која заради страствен политички...

Нутриционистите не препорачуваат банана за појадок

Група нутриционисти направиле истражување дали бананата е добра наутро за замена за вистински појадок. Резултататите до кои дошле на многумиона од нас нема да ни...

Празници се нижат, по Нова година-Бадник и Божик

Како се празнува Бадник? Бадник е предвесник на најголемиот христијански празник – Божик. Прочитајте како се празнувале овие празници во минатото и што оставила традицијата...

Поштарите некогаш носеа новогодишни честитки, сега сметки и казни

Класичните новогодишни честитки  полека, но сигурно заминуваат во заборав!! Потсетете се колку  ни беа интересни деновите пред Нова година кога одевме во град, на...

Преслатките Божикни кекси Рудолф ќе ве воодушеват со изгледот и вкусот

     Симпатичниот соб (вид ирвас) Рудолф е член на веселата дружина на Дедо Мраз, кој со својот  црвен нос го осветлува патот. Овие кекси се задолжителен...

Нешто убаво: Река на лебедите во Марибор

Марибор, со своите познати скијалишта во околината, е омилена дестинација за туристи од целиот свет. Меѓутоа, заради недостиг на снег, сега вниманието на туристите го...

Во Фокусот

Избор на авторот