Македонскиот филм ,,Исцелител“ прогласен за најдобар на фестивал во Санта Барбара

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар филм на престижниот филмски фестивал во Санта Барбара, Калифорнија во Соединетите Американски...

Бранка Костиќ-Марковиќ и Томислав Османли на Вие за лутературата и културата(видео)

Книжарницата ,,Литература“, на својата интернет страница   blog.literatura.mk , еднаш седмично ќе објавува по едно интервју од циклусот „Астрорум“, коишто ги подготвува и води ...

Именувана комисија пред која ќе се полага испит за лекторска лиценца

Министерството за култура на Република Македонија ја известува јавноста дека на предлог на Советот за македонски јазик, министерот за култура на Република Македонија, Роберт...

Аквадуктот крај Скопје препуштен на забот на времето и на дивите...

Скопскиот Аквадукт, културен споменик од прва категорија, е заборавен и обраснат со  трње и  трева, а сите приоди се затрупани со ѓубре. Нема никаков...

Почнуваат интензивни активности за заштита и реставрација на црквата во Курбиново

Министерството за култура ја известува јавноста дека долгогодишното пропаѓање на црквата Св. Ѓорѓи во Курбиново ќе биде запрено. Во оваа 2018-та година, по повеќегодишен  застој,...

Дац: Чувствувам немерлив срам, вина и одговорност, за среќа девојката е...

Актерот Драган Спасов-Дац на својор ФБ профил ја објави својата оставка, во која изрази големо каење и жал за настанот. Ви ја пренесуваме во...

Драган Спасов-Дац даде оставка од местото в.д. директор на МНТ

Министерството за култура ја известува јавноста дека денеска ја прими и ја прифати оставката на в.д директорот на Н.У Македонски народен театар, Драган Спасов...

Филмот на Милчо Манчевски ,,Врба“ ќе биде поддржан од Агенција за...

Долгометражниот игран филм со македонски мнозински удел, кој ќе го снима режисерот Милчо Манчевски со работен наслов п „Врба“ во продукција на „Сектор филм“,...

Нова јубилејна поетска книга на Ристо Лазаров со наслов ,,Цедена“

Излезе од печат триесеттата по ред книга поезија на поетот Ристо Лазаров со наслов "Цедена". Форматот на книгата е ист како и последните десетина...

Министерство за култура откупи музички композиции во вредност од 3.280.000 денари

Министерство за култура продолжува да ги откупува или субвенционира композициите од областа на сериозна музика, за разлика од забавните песни, чиј избор беше поништен...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот