Жарко Лаушевиќ воодушеви со улогата на Аќим Катиќ во филмската серија...

Жарко Лаушевиќ воодушеви со улогата на Аќим Катиќ во драмската серија во 10 епизоди ,,Корени“ во продукција на РТС, а по романот на Добрица...

Раде Шербеџија не можеше да се смири на комеморацијата за Милена...

Во Алејата на великаните, покрај нејзиниот Драган Николиќ, денеска е погребана големата  и една од најдобрите глумици на сите времиња на овие простори, Милена...

Сеќавање на Тоше со незаборавниот дует со Наум и неговото крштевање...

Тоше Проески загина на 16 октомври 2007 година во Хрватска. Роден е на 25 јануари 1981 во Прилеп. Беше омилен пејач на балканските простори...

Францускиот амбасадор Тимоние му дал поддршка на Бојаџи за неговиот филм...

,,Ти благодарам. Го гледав филмот вечерва. Повеќе го разбрав како медијација врз наследството на културата на насилство, отколку било што друго и пред сѐ...

Доделени наградите ,,11 Октомври“ на Михајловски, Лазаров, Арсовски и Ставридис

  Претседателот на Одборот за доделување на наградата ,,11 Октомври" , Драги Ѓорѓиев, денеска во присуство на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев...

Интервју со повод на ТИ со Ристо Лазаров

  Ристо Лазаров на 11 октомври, 2018 година, ќе ја прими државната награда за животно дело, ,,11 Октомври“. Наградата му се доделува за постигнувањата и...

Почина српскиот глумец Предраг Ејдус

На 72 годишна возраст, по долга и тешка болест, почина великанот на српското глумиште, Предраг Ејдус. Ејдус одигра преку 200 драмски улоги и сними повеќе...

Награда за животно дело ,,11 Октомври“ за Лазаров, Михајловски, Арсовски и...

Ристо Лазаров, Драги Михајловски, Петар Арсовски и д-р Александар Ставридис се годинашни добитници на наградата „11 Октомври“, објави Службен весник, пренесува Плусинфо. За животно дело...

,,Исцелител“ е македонски кандидат за Оскар

Ни претставува големо задоволство да објавиме дека #Исцелител е избран да биде македонскиот кандидат за Оскар!-соопшти екипата на овој македонски филм. ,,Им благодариме од срце на членовите...

Југословенско драмско позориште ѝ приреди незаборавен 100 роденден на глумицата Бранка...

Доајенот и ветеран на штиците што живот значат во Југословенско драмско позориште во Белград, Бранка Веселиновиќ, со своите колеги го прослави својот стоти роденден...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот