Разрешена Маја Чаначевиќ на нејзино место назначен Виктор Илиевски

Министерството за култура на Република Македонија донесе решение за разрешување на Маја Чанаќевиќ од функцијата директор на Националната установа Македонска филхармонија - Скопје. За...

Исмаил, Грчев,Арсовски,Рамадани …членови на Советот за култура

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски на својот ФБ профил објави дека е формиран новиот Совет за култура. ,,Го формиравме Советот за култура, со истакнати научници,...

Сашо Тасевски е назначен за в.д. директор на Драмски театар

Глумецот Сашо Тасевски е новиот в.д. директор на Драмски театар на местото на досегашниот Роберт Велјановски кој е разрешен од министерот за култура Роберт...

Среде ,,Охридско лето“ разрешен директорот Оливер Арсовски

Со решение на надлежното Министерство за култура, разрешен е директорот на Националната установа фестивал „Охридско лето“ Оливер Арсовски, неофицијално дознава „OhridNews“. На негово место, на...

Почина српскиот пејач на народни песни Предраг Гојковиќ-Цуне

На 85 годишна возраст, во Белград, почина популарниот српски пејач на народни песни Предраг Гојковиќ-Цуне. Тој е еден од најголемите интерпретатори на српска народна и...

Големо признание за Дамјан Пејчиновски Трио за ,,Извонредност во изведбата“ во...

Триото на Дамјан Пејчиноски ја доби наградата "Excellence in performance" (Извонредност во изведбата) во Ланжоу, НР Кина за нивните концерти одржани на фестивалот China...

Разрешени се Јелена Жугиќ и Братислав Димитров

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски денеска донесе решение за разрешување на директорите во НУ Театар за деца и младинци – Скопје,...

Со реномираниот смут џез-квартет ,,Форплеј“ отворено 57-то Охридско лето

По церемонијалното отворање на 57-то Охреидско лето, првата фестивалска вечер, беше исполнета со настапот и звуците на  атрактивниот американски состав - светски реномираниот смут џез-квартет„Форплеј”,...

Белградската филхармонија како на рок концерт пред 20-илјадна публика на Ушќе(видео)

Белградската филхармонија ја воодушеви 20-илјадната публика на Ушќе, свирејќи бесплатно и изведувајќи ги најпознатите класици под диригентската палка на светски познатите Зубин Мехта и...

УА за жирито на театарскиот фестивал ,,Војдан Чернодрински“ од актерите на...

Незадоволни од одлуките на жирито за доделените награди на годинешниот тетарски фестивал ,,Војдан Чернодрински“ во Прилеп, актерите на истоимениот театар од овој град на...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот