Елизабета Шелева е именувана за претседател на УО на СВП, Димковска...

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, донесе одлука за именување на членови во Управниот одбор на Манифестацијата „Струшки вечери на поезијата“. Како...

Бранка Костиќ Марковиќ е назначена за претседател на УО на Македонска...

НАЗНАЧЕН НОВИОТ УПРАВЕН ОДБОР НА МАКЕДОНСКА ФИЛХАРМОНИЈА Со решение на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, назначен е новиот Управен одбор на НУ Македонска филхармонија во...

По Зиков, и Лешоски се повлече од УО на СВП

Се откажувам од претседателствувањето со УО на Струшките вечери на поезијата, но сум отворен за секаква помош кон враќањето на некогашната слава на оваа...

Министерство за култура:Со неговите смели ставови Дарко Лешоски заслужи да добие...

 Дарко Лешовски пред да биде именуван за Претседател на УО на СВП, е ангажиран со авторски договор за следење и организација на настани, во...

Прв претседател на Струшките вечери беше Ацо Шопов, па Матеја Матевски,...

Прв претседател на Струшките вечери беше Ацо Шопов, па Матеја Матевски, Анте Поповски, Гане Тодоровски, Јован Котески, Петре Бакевски, Симон Дракул, Благоја Иванов... Толку. Ова,...

Илија Рајковски пред пензионирање и како член на ГРОМ се врати...

Скопје, (САКАМДАКАЖАМ.МК) Според одлуката објавена на вебстраницата на ГРОМ од седницата на партиското собрание одржана на 19 февруари годинава, Рајковски е еден од 155-те членови...

Почина Сем Шепард

Американскиот драмски писател, сценарист, глумец и режисер Сем Шепард почина во 74 година од животот. Прославениот авангарден  уметник почина во четвртокот  во  својот дом во...

Почина легендарната Жана Моро

Легендараната француска актерка Жана Моро почина на 89 годишна возраст.  Таа е пронајдена мртва во својот дом во Париз.

Со доаѓањето на Алаѓозовски во Министерство за култура се вработени 1...

  Од доаѓањето на Роберт Алаѓозовски за Министер за култура, во ова министерство се вработени неколку лица: Во периодот од 1.06.2017 г. до 31.07.2017 г. е...

Разрешена Маја Чаначевиќ на нејзино место назначен Виктор Илиевски

Министерството за култура на Република Македонија донесе решение за разрешување на Маја Чанаќевиќ од функцијата директор на Националната установа Македонска филхармонија - Скопје. За...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот