Ново од ,,Везилка 2011″-,, ГЛАВАТА НА ФРАНЦ КАФКА“ од Ристо Лазаров

  ,, Главата на Франц Кафка" е трета книга од едицијата ,,Прашки ракописи" што во ,,Везилка 2011" ја објавува македонскиот писател Ристо Лазаров. Пред тоа...

Скопјанката Стефанија Гаштарска настапи во Бољшој театар и доби специјална диплома

Стефанија Гаштарска од општина Центар, настапи со фрагмент од балетот “Заспаната убавица“ во познатиот руски Бољшој театар. Гаштарска ја одигра главната улога во балетот,...

Јани Бојаџи: Министерство за култура повикува на насилство врз мене, ова...

Режисерот на филмот ,,Ругање со Христос“, Јани Бојаџи, во својата реакција по повод соопштението и прес конференцијата на Министерство за култура и министерот Асаф...

Тасевски: Заминувам од кормилото на Драмски театар со убави спомени и...

Актерот Сашо Тасевски објави дека си заминува од кормилото на Драмски театар: ,,Има актери и актерки кои никој не ги знае по улогите што ги...

Министерство за култура: Филмот ,,Ругање со Христос“ е скандалозен и ги...

,,Агенцијата за филм е независна институција од Министерството за култура и заедно ги осудуваме решенијата на претходните гарнитури кои финансирале проекти без никаква уметничка...

Почина новинарката Катица Трајковска Абјаниќ

По тешка, болест, вчера(31 август 2018) почина знаменитата новинарка од областа на културата, Катица Трајковска Абјаниќ Таа целиот свој работен век го помина како новинар...

Новинарот Веле Митаноски ја отстапи целата лична архива со записи, интервјуа...

Личната архива на колегата Веле Митаноски  е донирана како прилог во заоставнината на Киро Глигоров. ,,На промоцијата на делото „За и од Киро Глигоров“, во...

Статуафест: Живите статуи пристигнуваат на улица ,,Македонија“ во Скопје

Статуафест- Другото лице на улицата ќе се оддржува на 14ти и 15ти септември на ул. Македонија од 18:00 часот, па се до полноќ. Она што...

Ахил Тунте за Глигоров: Ние му бевме советници, а тој нам...

Македонската академија на науките и уметностите и Дипломатскиот клуб од Скопје, синоќа, во Куќата на Уранија (МАНУ) во Охрид, на бројната публика – академици,...

Македонска промоција на книга за дипломатот проф. д-р Предраг Симиќ

Универзитетот ЕВРО – БАЛКАН од Скопје и Здружението на Србите “КОШТАНА” од Охрид, денеска во  Охрид, , во МАНУ- Куќа на Уранија, ја одржаа...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот