Старова-Ќерими: Горда сум што во мојот мандат прославуваме 70 години Национална...

Нема ништо поубаво за еден политички новинар, кога ќе излезе од својот шинел во кој се чувствува најсигурно и ќе му се препушти на...

СДСМ: Канческа-Милевска ќе одговара за незаконско постапување

,,Оправдани се реакциите и незадоволството на уметничката и авторската јавност за самоволието со кое Елизабета Канчевска Милевска подели пари и во овогодинешната програма за...

Творештвото на Македонците во Србија

Љубителите на ликовната уметност ќе можат од 22 ноември во „Павиљон“, во нишката Тврдина, да разгледаат дела во рамки на изложбата која ја организираа...

Боб Дилан ја игнорира Нобеловата награда

Комитетот за Нобелова награда престана да го бара добитникот на Нобеловата награда за книжевност Боб Дилан, откако тој не одговори на ниту една порака...

Влатко Стефановски во Белград го промовираше својот нов албум ,,Мајчин јазик“

Македонскиот гитарист Влатко Стефановски, во Белград го промовираше својот најнов албум со наслов  ,, Mother Tongue “(Мајчин јазик), кој е снимен во минимални технички услови. Албумот...

Велјановски: Заев и Алаѓозовски ги понижија филмските работници

,,Со одлуката Република Македонија да нема свој претставник во трката за престижниот Оскар на Американската филмска Академија, Алаѓозовски и Заев ги понижија  филмските работници...

Почнуваат Струшки вечери на поезијата

Денеска во 10 часот со традиционалното   садење дрво и поетско читање во чест на добитникот на „Златниот венец“ во Паркот на поезијата, започнува...

По неколкумесечна кома почина музичарот Зоран Маџиров

По неколкумесечна кома по тешката сообраќајна несреќа на 49 годишна возраст почина  познатиот музичар Зоран Маџиров. Тој имаше тешка сообраќајна несреќа на  7 октомври...

Асаф Адеми ја презеде должноста од Алаѓозовски кој станува Национален координатор...

Новиот Министер за култура, Асаф Адеми, на примопредавањето на должноста од Роберт Алаѓозовски, рече дека реформите во културата, донесувањето на новиот закон за култура,...

Дисциплински постапки за службениците во Министерство за култура за поништен конкурс

  Министерството за култура ќе поведе соодветни дисциплински постапки за службите задолжени за спроведување на конкурсот за класични композиции, кој што вчера беше поништен...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот