МК:Правописот е јавно добро и неговото издавање е регулирано со договор

Мистерството за култура на Република Македонија ја известува јавноста дека издавањето на бесплатната електронска верзија од Правописот е уредено со договор, потпишан меѓу Националната...

Тасевски: Или ќе разговараме рамноправно или барајте си друго дете за...

,,Можете да ме смените од директорското место уште утре, ама нема да дозволам, без да бидам консултиран да ми наметнувате да правам трансфер на...

Драган Спасов Дац: Непростливо е тоа што го направија вчера актерите...

  В.Д. директорот на МНТ, Драган Спасов Дац, смета дека е непростлива постапката на неговите колеги од претставата ,,Ничија земја“, кои не ја одиграа и...

Митковски: Не бараме амнестија за сторените дела, туку да му се...

Еден од глумците кои играат во претставата ,,Ничија земја“, Оливер Митковски, на својот ФБ профил се обиде да ја објасни одлуката вчера да не...

Драган Спасов Дац: Глумците своеволно ја напуштија сцената и затоа сите...

,,Пријатели и љубетели на театарот, денеска се случи нешто што не смееше да се случи. СЕ ОТКАЖА ПРЕТСТАВА ВО МНТ. Покрај мојата сугетија и наредба...

Глумците од МНТ се солидаризираа со уапсениот колега Јовановски и ја...

Сашко Коцев, Никола Ацески, Александар Михајловски,  Гораст Цветковски Бошко, Александар Микиќ, Славиша Кајевски, Александар Ѓорѓиески, Борче Начев, Оливер Митковски, Камка Тоциновски и останата екипа која игра во ,,Ничија земја',...

Македонска филхармонија го прослави 73 роденден

Пред полна сала, Македонската филхармонија со синоќешниот концерт „Среќен ти роденден“ славеше 73. години од постоењето. Силни беа аплаузите за солистот Љубиша Кировски на виолина,...

Aгенција за филм со извршно решение врати 300.000 евра во буџетот...

Агенцијата за филм на Република Македонија известува дека првите 300 илјади евра државни пари се одземени од хрватската продукција „Јадран филм“ како последица на...

Државна наградата ,,Св.Климент Охридски“ за Венко Андоновски и Јордан Плевнеш

Одборот за доделување на државната награда „Св.Климент Охридски“, согласно Законот за државните награди, донесе Одлука за доделување на државната награда „Св.Климент Охридски“ во 2017 ...

Емотивна промоција на ,,Живот во кутија“ на Кежаровски

Промоцијата на првата книга на новинарот , Томислав Кежаровски, ,,Живот во кутија“, предизвика емоции и солзи не само кај авторот, туку и кај повеќе...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот