Серијалот ,,Македонија“ за кој ,,Јадран филм“ добил 4,6 милиони евра буџетски...

Агенцијата за филм на Република Македонија денеска пред министрите во Владата на РМ ја презентираше информацијата во врска со проект - играна серија „Македонија“....

Елизабета Шелева е именувана за претседател на УО на СВП, Димковска...

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, донесе одлука за именување на членови во Управниот одбор на Манифестацијата „Струшки вечери на поезијата“. Како...

Без помпа и црвени килими, директорот Илиевски вети ѕвездени мигови со...

Директорот на Македонската филхармонија, Виктор Илиески, вчера ја отвори новата сезона со ветување дека публиката и вљубениците во сериозната музика, може да очекуваат ѕвездени...

Почина легендарниот рок музичар Чак Бери

На 90 годишна возраст почина легендарниот рок музичар Чак Бери. Легендарниот  Бери е роден на 18 октомври 1926 година во Сент Луис, Мисури,САД. Минатата година...

Почина српскиот новинар, публицист и книжевник Раша Попов

Книжевник, публицист, глумец и долгогодишен телевизиски новинар  Раша Попов почина во  Белград на 84. години, објави РТС. Радивој Раша Попов е роден во Мокрин на...

Со реномираниот смут џез-квартет ,,Форплеј“ отворено 57-то Охридско лето

По церемонијалното отворање на 57-то Охреидско лето, првата фестивалска вечер, беше исполнета со настапот и звуците на  атрактивниот американски состав - светски реномираниот смут џез-квартет„Форплеј”,...

Прв претседател на Струшките вечери беше Ацо Шопов, па Матеја Матевски,...

Прв претседател на Струшките вечери беше Ацо Шопов, па Матеја Матевски, Анте Поповски, Гане Тодоровски, Јован Котески, Петре Бакевски, Симон Дракул, Благоја Иванов... Толку. Ова,...

ГЛАСНО! ПРОМОВИРАН ПРВИОТ АЛБУМ НА „ВИЗИЈА“

Алтернативниот рок состав Визија синоќа во Клуб ресторан „МКЦ“ го промовираше својот албум првенец ГЛАСНО! На промоцијата бендот се претстави со пет песни од...

Со доаѓањето на Алаѓозовски во Министерство за култура се вработени 1...

  Од доаѓањето на Роберт Алаѓозовски за Министер за култура, во ова министерство се вработени неколку лица: Во периодот од 1.06.2017 г. до 31.07.2017 г. е...

Боб Дилан останал без зборови

Американскиот кантавтор Боб Дилан по подолго време откако беше соопштено дека добил Нобелова награда за книжевност се огласи објаснувајќи дека наградата  го оставила без...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот