Од денеска албанскиот јазик е официјален на цела територија на Република...

Две големи промени на политички план се случија денеска со објавувањето на две значајни,тешки и контроверзни одлуки на македонскиот парламент и на...

САД побараа од Косово веднаш да гу укине таксите и се...

Советот за национална безбедност на САД и Стејт Департментот усвоија документ со осум точки во кој стои дека Владата на Соединетите Американски...

По три часа извлечени се петемина македонски сноубордисти заскитани на Пирин...

Три часа траела трескавичната потрага по петте македонски сноубордисти , кои заскитаа во долините на Пирин планина крај Банско. Тие беа извадени...

Заев на поминување во Приштина доби честитки од Харадинај

„Денеска се сретнав  со мојот колега од Република Северна Македонија, Зоран Заев, кому му честитав за успешното заокружување на Преспанскиот договор, кој...

Спасени 5 македонски сноубордисти изгубени на Пирин планина во Банско

Во моментов, десет спасувачи ја извршуваат операцијата за спасување на  пет македонски граѓани, сноубордисти , кои од падините на Пирин планина во...

Шекеринска-Османи-Димитров повикаа на единство за евро-атлантска перспектива

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа заедничка прес- конференција на којашто се обратија заменик претседателката на Владата и министерка за...

Каменос поднесе оставка, се доведува во прашање ратификацијата на Договорот од...

Министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос, по неуспешните разговори со премиерот, Алексис Ципрас,  поднесе оставка и најави дека од владата ќе...

Хорор во Шабац: Гладни стафорди го обезглавиле сопственикот

56 годишниот Драган Пауновиќ од Шабац, е убиен од своите кучиња од расата стафорд, за кои не се грижел и често биле...

Илјадници граѓани протестираа на улиците на Белград(видео)

Протестите против политиките на српскиот претседател, Александар Вучиќ, се шират низ Србија. Се протестираше во Крагуевац, Чачак, Ниш и други градови.

Повик за бесење на Заев на социјалните мрежи

На една од ФБ страниците формирани за оцрнување на премиерот Заев, со име ,,Зоран Заев Предавник Број 1“, во тек е кампања...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот