Сите сакаат да се сликаат со бугарскиот премиер Борисов во Рим...

Присуството на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, во базиликата ,,Свети Клементе“ во Рим, каде се одржуваше молебен за светите браќа,,Кирил и Методиј“, го привлече вниманието...

Премиерите Заев и Борисов заедно го чествуваа Денот на сесловенските просветители...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во придружба на сопругата и на владината делегација во состав Оливер Спасовски, Заменик претседател во Владата...

,,Зелена лупа“ и Здружение на иселени Турци од Македонија взаемно ќе...

Здружението ,,Зелена лупа“,  во Измир, Република Турција, потпиша меморандум за соработка со Здружението за култура и помош на иселените Турци од Македонија. Меморандумот го потпишаа...

Бугарскиот историчар Ангел Димитров смета дека предлогот Република Илинденска Македонија однапред...

Бугарскиот историчар Ангел Димитров, смета дека предлогот Република Илинденска Македонија, да биде идното взаемно прифатливо решение за спорот со името со Грција, е однапред...

Фудбалерите на Црвена Ѕвезда спасија глава скокајќи од запалениот славенички автобус(видео)

Голем инцидент се случи за време на прославата на 28-та титула на фудбалерите на Црвена Звезда. За време на организираната прослава, кога отворениот автобус...

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис истепан и избркан од историска церемонија...

Јанис Бутарис денеска беше нападнат од толпа луѓе за време на церемонијата nа одбележување на годишнината од геноцидот на Понтијците – грчко население од...

Бучковски: Борисов лавовски се бори за Македонија

Западниот Балкан е на крстопат - или ќе бидеме или нема да бидеме таму, рече Владо Бучковски, поранешен македонски премиер, во емисијата "Светот е...

Каракачанов: Илинденското востание е бугарско и е дел од заедничката историја

Илинденска Македонија е едно од можните имиња за Македонија, кое било разговарано вчера меѓу лидерите на Македонија и Грција. Ова го соопшти вицепремиерот и...

Бојко Борисов и Ангела Меркел во Софија го покажаа своето блиско...

Европската елита вчера се собра на неформална вечера во ,,Софија Техно парк“ во Софија, пишуваат бугарските медиуми. Тие посветуваат големо внимание на начинот на кој...

Денеска средба меѓу премиерите Заев и Ципрас во Софија

  За време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Софија, е предвидена средба на Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев со...

Во Фокусот

Загарантирано ПРАВО, А НЕ ПРИВИЛЕГИЈА !

Последни вести

Избор на авторот