Премиерите Заев и Борисов заедно го чествуваа Илинден во Благоевград(видео)

Премиерот Зоран Заев од Благоевград, Бугарија, на заедничко чествување на 115 - годишнината од Илинденското востание со бугарскиот премиер Борисов, порача: ,,Историјата и минатото ги...

Обид за киднапирање на дедото на Јелена Ѓоковиќ, побарани се 2...

Дедото на сопругата на Новак, Јелена Ѓоковиќ, е пронајден врзан во нива со пченка. Ова за РТС го потврдил претседателот на општина Љиг во Србија,...

Орбан ѝ донираше бодликава жица на Црна Гора за заштита од...

Црна Гора од Унгарија доби 25 километри бодликава жица за поставување на границата со Албанија, зарафди спречување на наплив на мигранти. Ова вчера во Подгорица...

Тридневна жалост во Грција

Државните знамиња во соседна Грција се на половина копје. Владата прогласи тридневна жалост. Според последните информации, над 60 луѓе загинаа, а дури стотина се...

По Заев и Ципрас ја доби наградата Мостарска повелба на мирот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и премиерот на Грција, Алексис Ципрас, имаа неформална средба во Мостар. Двајцата присуствуваа на манифестацијата Мостарска...

Македонските граѓани од осамостојувањето најмногу емигрирале во Турција

Според последниот извештај на ОН за мигранти, 534.720 Македонци живеат во странство. Емиграцијата има долга историја во Македонија и продолжува да биде важна. Сепак,...

Вулин: Единствен критериум да бидете браќа со Хрватска е да сте...

Српскиот министер за одбрана, Александра Вулин, ја критикуваше хрватската претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ, која неодамна во албанскиот Парламент даде скандалозна изјава. Таа ги нарече...

Белград не ја одобри посетата на Беџет Пацоли на Нови Пазар

Најавената посета на Беџет Пацоли, министаер за надворешни работи на Косово на Нови Пазар во Санџак, Србија, не е одобрена. Како што неофицијално дознава РТС,...

Иван Савидис демантира дека потплатувал за организирање протести во Македонија

Грчкиот бизнисмен со руско потекло , Иван Савидис, ја негираше информацијата на истражувачката мрежа Проектот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP), дека...

Ципрас: 140 земји кои ја признаа Република Македонија отсега ќе ја...

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, во пресрет на ратификација на Договорот за името со Република Македонија, преку спот и прогласување на дипломатска победа, се обидува...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот