Путин му ја честиташе победата на Мило Ѓукановиќ

Пртседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, му ја честиташе победата на претседателските избори во Црна Гора на Мило Ѓукановиќ. ,,Сметаме дека развојот на руско-црногорските односи...

Почина познатиот српски кларинетист Божидар Боки Милошевиќ

Познатиот српски и југословенски кларинетист, Божидар Боки Милошевиќ, почина во болница во 87 година од животот. Тој беше еден од најпознатите музичари во поранешна Југославија,...

Мило Ѓукановиќ пак стана Претседател на Црна Гора

Со 54 проценти освоени гласови, Мило Ѓукановиќ освои нов претседателски мандат на Црна Гора. Неговиот противкандидат Младен Бојаниќ освоил 33,5 проценти од гласовите. Ова е втор...

Споменикот на Јуриј Гагарин поставен од Фондацијата Кариќ ,,преживеа“ само 24...

Белград,11.04.2018-По бурните реакции од јавноста заради поставувањето на спомен-обележје посветено на рускиот космонаут, Јуриј Гагарин, неговата минијатурна глава е отстранета од огромниот постамент. Споменикот и...

Грчкото обвинителство бара доживотен затвор за 7 Срби обвинети за убиство...

За убиството на Американецот,  Бакари Хендерсон на Закинтос, грчкото обвинителство бара казна доживотен затвор за седуммина Срби, кои се обвинети за ова дело. Истрагата утврдила...

Белграѓани изненадени од минијатурната глава-споменик на Јуриј Гагарин (видео)

Во Белград, ,,преку ноќ“, никна споменик на рускиот космонаут, Јуриј Гагарин. Но, ова не е единствената причина за изненадување за белграѓани. Тие реагираат и...

12 дена по бруталното апсење, Марко Ѓуриќ присуствуваше на Велигденска литургија...

,,Ние Србите на Косово и Метохија, сме малуброен, но храбар народ. Ќе опстанеме овде на Косово и Метохија, а Србија знае како да го...

Велики петок масовно одбележан во Албанија (видео+фото)

Велики петок, ден пред големиот христијански празник Велигден, масовно беше одбележан во повеќе градови во Албанија. Во Тирана:  Велики петок одбележан и во Корча: Елбасан:

Вучиќ: Војводина република? Тој филм нема да го гледате…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ одговорајќи на новинарско прашање околу некои идеи на политички партии околу неговиот противкандидат на претседателските избори, Саша Јанковиќ, кои...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот