После секое апсење Харадинај се враќа посилен на политичката сцена во...

Коалицијата ,,Демократија на дело“ на Рамуш Харадинај , врз основа на речиси 90 проценти од обработените гласови, освои над 33 проценти од гласовите на...

Јутарњи лист: Македонија во НАТО во 2018 година

Хрватскиот весник ,,Јутарњи лист“ во последното издание посвети текст на политичката сосотојба во Македонија, во светло на неодамнешното приклучување на Црна Гора кон НАТО...

Бугарскиот европратеник Ковачев продолжува со мисијата за бугаризирање на македонското малцинство...

Пред десетина денови, поточно на  29 мај 2017 година, бугарска делегација во состав Андреј Ковачев, европратеник, Росен Плевнелиев, поранешен Претседател на Бугарија, и Милен...

Руската Влада една деценија работела на дестабилизација на Македонија и нејзино...

(Ова е заедничко истражување помеѓу НОВАТВ и партнерите ОССРП (Мрежата за известување за оганизиран криминал и корупција OCCRP) и Српската мрежа за истражување кримнал...

Лазански тврди дека не ги познава Стоиљковиќ и Живаљевиќ(видео)

Новинарот и пратеник од Српска напредна странка во српскиот Парламент, Мирослав Лазански,  во интервју за Н1 телевизија, изјави дека се смешни тврдењата дека тој...

Последното премиерско шоу на Александар Вучиќ

Српскиот Премиер и иден Претседател Александар Вучиќ, во стилот на шоумен, се прости од својата премиерска функција и го најави својот мандат како иден...

За Вучиќ е срамно објавувањето на прислушуваните разговори меѓу Стоиљковиќ,Лазански и...

По објавувањето на транскрипти на прислушувани разговори кои се воделе меѓу пратеникот од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ Иван Стоиљковиќ и српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ,...

Дачиќ тврди дека во македонското Собрание биле присутни претставници на прекуокеански...

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ, изјави дека има сознание дека на 27 април во македонското Собрание биле присутни разузнавачи од прекуокенски...

Павле Богоевски демантира дека учествувал на протести во Србија против Вучиќ

,,Малку познато за мене, јас сум четвртина Србин. Баба ми е родена во прешевскиот крај, имам роднини и често одам таму. Најмногу поради тоа, би...

Во текот на ноќта во Земун Поле крај Белград урната дивоизградена...

Во Земун Поле во близина на Белград, инспекциски служби со асистенција на полицијата, ја урнаа дивоизградената џамија која во изминатиот период беше предмет на...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот