Контекст: Како ќе се вика Македонија?(видео)

Регионалната ТВ мрежа, Ал Џезира Балканс, во последното издание на емисијата ,,Контекст“ , се занимава со долгогодишниот спор за нашето уставни име со соседна...

Бугарија треба да плати 33.220 евра казна заради забрана на регистрација...

Европскиот суд за човекови права по повеќе години судски процеси, пресуди во корист на ОМО ,,Илинден“ и ѝ нареди на Бугарија да плати 33.220...

Македонија молчи, Бугарија продолжува да го присвојува македонското малцинство во Албанија

Сто пати кажаната лага станува вистина“. Веројатно бугарската држава тргнувајќи од оваа народан поговорка инвестира бројни истражувања во Република Албанија со една цел, сто...

Нацоски: Маестро Теодоракис, од личност како Вас очекував космополитизам и отвореност

Македонскиот оперски пејач, Благој Нацески, објави реакција,, до големиот грчки композитор Микис Теодоракис, по повод неговите денешни изјави околу спорот со името“: ,,Маестро Теодоракис, најискрено...

Микис Теодоракис бара од грчката влада да не дозволи зборот...

G 92-годишниот грчки композитор Микис Теодоракис , во еден значаен пост на неговата лична веб-страница, како што известува Прототема,  ја повикал владата да остане верна...

Илир Мета играше оро со македонското малцинство во Пустец(видео)

Албанскиот претседател Илир Мета,  денеска престојуваше меѓу Македонците во општина Пустец. Тој  порача дека македонското малцинство е богатство за Албанија. Беше пречекан од заменик-градоначалник...

Одобрена екстрадицијата за двајцата бегалци Грујевски и Бошкоски

  Судот во Солун ја одобри екстрадицијата за поранешните началници на УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски, јавува репортерот на ТВ 24 од Солун. Освен за...

Двајца полицајци извадија живо бебе од контејнер фрлено од 39 годишна...

Женско новороденче, старо само неколку денови, било фрлено за време на новогодишната ноќ во контејнер во Сараево. Полицајците Митхат Хоџиќ и Аднан Турчало, по...

Цеца ги скара политичките партии во РС заради возење со владиниот...

Српската фолк пејачка, Светлана Ражњатовиќ-Цеца, е во фокусот на вниманието во балканските медиуми заради тоа што владиниот хеликоптер, по наредба на претседателот на Република...

Ги претепал ќерката и сопругата , а потоа скокнал од петти...

Маж на 41 годишна возраст, синоќа околу 21 и 30, во Нов Белград, ги претепал 13 годишната ќерка и 34 годишната сопруга, а потоа...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот