Украдени 2,5 километри заштитна ограда од нов автопат во Србија

На новата делница од автопатотот  Ниш–Димитровград, во пределот од Јелашница до Банцарево, украдени се повеќе од 2 километра заштитна ограда, тукушто намонтирана, од делот...

Срдечно и со силна прегратка, Заев го пречека Борисов во Водоча(видео)

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на својот ФБ профил објави видео со информација дека  македонскиот премиер Зоран Заев, го пречекал во манастирот  „Свети Леонтиј“,...

Случај ,,иконовоз”: Тенк на шините

Што е травестија? Буквално, преведено од италијански јазик тоа значи-пресоблекување. А травестија како пародиски жанр постигнува ефект на комедија-односно расчекор меѓу содржината и формата-пишува...

Од 77-81 проценти Грци отфрлаат можност ,,Македонија“ да биде дел името...

Весникот ,,Та Неа“ објави најнова анкета за расположението на Грците околу решавањето на спорот за името со нашата држава. Според резултатите на"Metron Analysis "...

Бугарска офанзива за официјализирање на бугарско малцинство во Албанија

Македонци или Бугари? - е прашањето што си го поставуваат медиумите во Албанија по реакцијата на официјална Софија, која бара нејзини претставници да учествуваат...

ВМРО БНД на Каракачанов до Грција-Македонија е и наша!

Со овој повик ВМРО-Бугарското национално движење, партијата на министерот за одбрана во бугарската Влада, Красимир Каракачанов, вака им одговори на Грците кои вчера протестираа...

Хаос во српското собрание- Шешељ и радикалите скандираа и не и...

Во Собранието на Србија  се одржа посебна седница на која зборува[e високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини, но почетокот на нејзиниото излагање се обидoa...

Захариева:Договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и ќе биде потпишан...

,,Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Тој  ќе биде потпишан на македонски јазик...

Бојко Борисов смета дека признавањето на бугарско малцинство во Албанија е...

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, на својот твитер налог, го прослави ,,историскиот момент“, објавувајќи дека по ,, 104 години Република Албанија ги призна Бугарите како...

Вучиќ: Путин не е на страната на Заев и партиите на...

Ситуацијата во регионот била една од главните теми во разговорот меѓу српскиот Премиер и кандидат за Претседател Алексанадр Вучиќ и рускиот Претседател Владимир Путин...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот