Ципрас: 140 земји кои ја признаа Република Македонија отсега ќе ја...

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, во пресрет на ратификација на Договорот за името со Република Македонија, преку спот и прогласување на дипломатска победа, се обидува...

Српската премиерка Ана Брнабиќ со партнерката беше на отворањето на EXIT

Српските медиуми објавија дека премиерката Ана Брнабиќ ,,со својата девојка“, како што пишуваат, вчера присуствувала на отворањето на најголемиот музички фестивал во Европа што...

Петчлено семејство загина во сообраќајна несреќа во Косово (видео)

Петчлено семеjство, три деца и нивните родители, загинаа во тешка сообраќајна несреќа во Косово. Сообраќајката се случила на влажен коловоз, на потегот Сува Река-Дуље, јавуваат...

Босанските Хрвати со српското оро ,,Ужичко“ ја прославија победата на Хрватска(видео)

Хрвати од босанскиот град Нов Травник, победата на Хрватска на Мундијалот и пласманот во четвртфиналето го прославија со Ужичко. Ова предизвика огромно вниамние на...

Кој беше бугарскиот историчар Божидар Димитров?

  Поранешниот директор на Националниот историски музеј во Софија, историчарот Божидар Димитров, почина  на 72-годишна возраст, јавија вчера бугарските медиуми. Димитров починал пред зградата во која...

Возачот на министерот за внатрешни на Албанија е пронајден мртов со...

Член на Гардата на Република Албанија и Возачот на албанскиот министер за внатрешни работи Фатмир Џафај, 31 годишниот Шкелзен Ќорда, утрово е пронајден мртов...

Нема веќе мобилни во грчките училишта

Министерството за образование на Грција, испрати писмо до сите училишта во земјата, преку кое соопшти дека децата нема да смеат да носат мобилни телефони,...

Солзавец и шок бомби во Солун за растерување на противниците на...

Грчката полиција и денеска имаше полни раце работа. Околу 300 демонстранти се обиделе да го попречат собирот организиран од владејачката Сириза, посветен на дебата...

Вучиќ најави референдум доколку наскоро се најде компромис за спорните прашања...

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, по викенд средбите со косовската страна во Брисел, во изјава за РТС најави дека е возможно негово скорешно обраќање пред...

Иванов, Орбан и Изетбеговиќ меѓу првите му честитаа победа на Ердоган

Честитајќи му на народот на Турција, Ердоган прогласи победа: ,,Народот ми ја довери должноста Претседател на Турција. Сигурноста на избирачките места, слободата на избор и...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот