Севернокорејски стил на градење култ од личноста на Александар Вучиќ

Гледајќи од страна и од пристојна дистанца,  зад границите на Србија, настаните кои се продуцираат околу ликот и делата  на Александар Вучиќ, помалку или...

Павле Богоевски демантира дека учествувал на протести во Србија против Вучиќ

,,Малку познато за мене, јас сум четвртина Србин. Баба ми е родена во прешевскиот крај, имам роднини и често одам таму. Најмногу поради тоа, би...

Македонија е нем набљудувач пред силната бугарска пропаганда врз Македонците во...

Македонците во Албанија се наоѓаат под засилена бугарска пропаганда, а македонската држава само немо набљудува и не презема никави чекори. Ова беа главните поенти...

Бугарскиот европратеник Ковачев продолжува со мисијата за бугаризирање на македонското малцинство...

Пред десетина денови, поточно на  29 мај 2017 година, бугарска делегација во состав Андреј Ковачев, европратеник, Росен Плевнелиев, поранешен Претседател на Бугарија, и Милен...

Додик: Брајан Хојт Ји ќе заврши како амбасадор во Македонија

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, во денешна изјава за медиумите , објаснувајќи дека никој на него не врши притисок да се повлече од...

,,Трепча” ги заостри односите Белград-Приштина

Официјален Белград не ја признава конфискацијата на рударкиот гигант ,,Трепча" прогласена со еднострана одлука на Приштина. Косовскиот Парламент ја усвои одлуката за носење Закон...

Меѓународниот суд во Хаг го отфрли барањето за ревизија на пресудата...

Членот на претседателството на Б и Х Бакир Изетбеговиќ искажа големо разочарување од одлуката на Меѓународниот суд во Хаг да го отфрли неговото барање...

Белград почна да се кити со фонтани

  Официјално започнаа работите за градење фонтана на самиот кружен тек на белградска Славија. Според градскиот менаџер Горан Весиќ фонтаната ќе биде завршена за 155...

Мило Ѓукановиќ нема да биде премиер

Главниот одбор на црногорската ДПС одлучи да ја прифати номинацијата од Претседателството на партијата за мандатар да биде предложен потпретседателот Душко Марковиќ. Ова не...

ВИДЕО:Лазански и Протиќ Македонците и Македонија ги прогласија за измислена нација...

Српските медиуми последните два месеца  во најмала рака известуваат непрофесионално, тенденциозно и необјективно за политичката криза во Македонија. Нивните извештаи се базираат на непроверени факти,...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот