Вучиќ го свика Советот за национална безбедност по што ќе и...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, свика итна седница на Советот за национална безбедност, заради убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива ,,Слобода,демократија,правда“, Оливер Ивановиќ, во Косовска...

По убиството на Оливер Ивановиќ српската делегација ги напушти преговорите во...

Директорот на српската  Канцеларија за Косово и Метохија,  Марко Ѓуриќ, изјави дека српската делегација која се наоѓа на преговори со косовската страна во Брисел,...

Еден од лидерите на косовските Срби Оливер Ивановиќ е убиен во...

Оливер Ивановиќ е убиен во Косовска Митровица. Тој им подлегнал на повредите по атентатот што бил извршен врз него. Ивановиќ беше неколку години во...

Јапонскиот премиер Шинзо Абе пристигна во Белград

Јапонскиот премиер Шинзо Абе, беше пречекан на аеродромот ,,Никола Тесла“ во Белград од српската премиерка Ана Брнабиќ  и министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ. Абе...

Бугарскиот аналитичар Нешков смета официјализирањето на албанскиот јазик не значи двонационална...

"Усвојувањето на албанскиот јазик како официјален во Македонија не води кон двонационална и до двојазична држава, не дај Боже до некаква феедерација, напротив -...

Еди Рама: Ние сме заслужни за официјализирање на албанскиот јазик во...

Премиерот на Албанија, Еди Рама, го оцени усвојувањето на законот за употреба на јазиците во Република Македонија како голем настан, кој што пред неколку...

Контекст: Како ќе се вика Македонија?(видео)

Регионалната ТВ мрежа, Ал Џезира Балканс, во последното издание на емисијата ,,Контекст“ , се занимава со долгогодишниот спор за нашето уставни име со соседна...

Бугарија треба да плати 33.220 евра казна заради забрана на регистрација...

Европскиот суд за човекови права по повеќе години судски процеси, пресуди во корист на ОМО ,,Илинден“ и ѝ нареди на Бугарија да плати 33.220...

Македонија молчи, Бугарија продолжува да го присвојува македонското малцинство во Албанија

Сто пати кажаната лага станува вистина“. Веројатно бугарската држава тргнувајќи од оваа народан поговорка инвестира бројни истражувања во Република Албанија со една цел, сто...

Нацоски: Маестро Теодоракис, од личност како Вас очекував космополитизам и отвореност

Македонскиот оперски пејач, Благој Нацески, објави реакција,, до големиот грчки композитор Микис Теодоракис, по повод неговите денешни изјави околу спорот со името“: ,,Маестро Теодоракис, најискрено...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот