Оливер Ивановиќ е погребан во Алејата на заслужните во Белград(видео)

Погребот на лидерот на Граѓанска иницијатива СДП, убиениот Оливер Ивановиќ, помина без политички говор. Проштален говор одржа каратистката Тања Петровиќ. Делегацијата на Владата на Србија...

Почина Јонуз Муслиу

Претседателот на општина Бујановац во Србија и на Националниот совет на Албанците, Јонуз Муслиу, почина во болница во Турција, кадешто се наоѓаше на лекување. Муслиу...

Нимиц: Терминот ,,Македонија“ е вклучен во предлогот за името

Пред денешната средба меѓу делегациите од Грција и Република Македонија во Њујорк, медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, во вторникот рече дека неговиот предлог...

Расим Љајиќ се расплака во емисија на РТС заради убиството на...

Потпретседателот на српската Влада,  Расим Љајиќ, не можеше да ги сокрие своите емоции заради загубата на својот голем пријател, Оливер Ивановиќ. Гостувајќи во емисија...

Вучиќ: Убиството на Оливер Ивановиќ за Србија е терористички акт

За Србија, убиството на Оливер Ивановиќ е терористички акт и затоа бараме нашите безбедносни органи да учествуваат во истрагата, рече на вонредната прес конференција...

Вучиќ го свика Советот за национална безбедност по што ќе и...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, свика итна седница на Советот за национална безбедност, заради убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива ,,Слобода,демократија,правда“, Оливер Ивановиќ, во Косовска...

По убиството на Оливер Ивановиќ српската делегација ги напушти преговорите во...

Директорот на српската  Канцеларија за Косово и Метохија,  Марко Ѓуриќ, изјави дека српската делегација која се наоѓа на преговори со косовската страна во Брисел,...

Еден од лидерите на косовските Срби Оливер Ивановиќ е убиен во...

Оливер Ивановиќ е убиен во Косовска Митровица. Тој им подлегнал на повредите по атентатот што бил извршен врз него. Ивановиќ беше неколку години во...

Јапонскиот премиер Шинзо Абе пристигна во Белград

Јапонскиот премиер Шинзо Абе, беше пречекан на аеродромот ,,Никола Тесла“ во Белград од српската премиерка Ана Брнабиќ  и министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ. Абе...

Бугарскиот аналитичар Нешков смета официјализирањето на албанскиот јазик не значи двонационална...

"Усвојувањето на албанскиот јазик како официјален во Македонија не води кон двонационална и до двојазична држава, не дај Боже до некаква феедерација, напротив -...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот