,,Зелена лупа“ и Здружение на иселени Турци од Македонија взаемно ќе...

Здружението ,,Зелена лупа“,  во Измир, Република Турција, потпиша меморандум за соработка со Здружението за култура и помош на иселените Турци од Македонија. Меморандумот го потпишаа...

Бугарскиот историчар Ангел Димитров смета дека предлогот Република Илинденска Македонија однапред...

Бугарскиот историчар Ангел Димитров, смета дека предлогот Република Илинденска Македонија, да биде идното взаемно прифатливо решение за спорот со името со Грција, е однапред...

Фудбалерите на Црвена Ѕвезда спасија глава скокајќи од запалениот славенички автобус(видео)

Голем инцидент се случи за време на прославата на 28-та титула на фудбалерите на Црвена Звезда. За време на организираната прослава, кога отворениот автобус...

Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис истепан и избркан од историска церемонија...

Јанис Бутарис денеска беше нападнат од толпа луѓе за време на церемонијата nа одбележување на годишнината од геноцидот на Понтијците – грчко население од...

Бучковски: Борисов лавовски се бори за Македонија

Западниот Балкан е на крстопат - или ќе бидеме или нема да бидеме таму, рече Владо Бучковски, поранешен македонски премиер, во емисијата "Светот е...

Каракачанов: Илинденското востание е бугарско и е дел од заедничката историја

Илинденска Македонија е едно од можните имиња за Македонија, кое било разговарано вчера меѓу лидерите на Македонија и Грција. Ова го соопшти вицепремиерот и...

Бојко Борисов и Ангела Меркел во Софија го покажаа своето блиско...

Европската елита вчера се собра на неформална вечера во ,,Софија Техно парк“ во Софија, пишуваат бугарските медиуми. Тие посветуваат големо внимание на начинот на кој...

Денеска средба меѓу премиерите Заев и Ципрас во Софија

  За време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Софија, е предвидена средба на Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев со...

Приведен фудбалски судија кој досуди непостоечки пенал(видео)

Српскиот судијата Срѓан Обрадовиќ кој ја делеше правдата на натпреварот од Првата фудбалска лига во Србија, меѓу Спартак и Раднички, беше приведен  во полициска...

Кој го уби Давид Драгичевиќ?-говорот на пратеникот Адам Шукало ја крена...

Независниот пратеник во Парламентот на Република Српска, Адам Шукало,  пред два дена имаше жесток говор и тоа во присуство на министерот за внатрешни работи...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот