Македонските граѓани од осамостојувањето најмногу емигрирале во Турција

Според последниот извештај на ОН за мигранти, 534.720 Македонци живеат во странство. Емиграцијата има долга историја во Македонија и продолжува да биде важна. Сепак,...

Вулин: Единствен критериум да бидете браќа со Хрватска е да сте...

Српскиот министер за одбрана, Александра Вулин, ја критикуваше хрватската претседателка, Колинда Грабар Китаровиќ, која неодамна во албанскиот Парламент даде скандалозна изјава. Таа ги нарече...

Белград не ја одобри посетата на Беџет Пацоли на Нови Пазар

Најавената посета на Беџет Пацоли, министаер за надворешни работи на Косово на Нови Пазар во Санџак, Србија, не е одобрена. Како што неофицијално дознава РТС,...

Иван Савидис демантира дека потплатувал за организирање протести во Македонија

Грчкиот бизнисмен со руско потекло , Иван Савидис, ја негираше информацијата на истражувачката мрежа Проектот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP), дека...

Ципрас: 140 земји кои ја признаа Република Македонија отсега ќе ја...

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, во пресрет на ратификација на Договорот за името со Република Македонија, преку спот и прогласување на дипломатска победа, се обидува...

Српската премиерка Ана Брнабиќ со партнерката беше на отворањето на EXIT

Српските медиуми објавија дека премиерката Ана Брнабиќ ,,со својата девојка“, како што пишуваат, вчера присуствувала на отворањето на најголемиот музички фестивал во Европа што...

Петчлено семејство загина во сообраќајна несреќа во Косово (видео)

Петчлено семеjство, три деца и нивните родители, загинаа во тешка сообраќајна несреќа во Косово. Сообраќајката се случила на влажен коловоз, на потегот Сува Река-Дуље, јавуваат...

Босанските Хрвати со српското оро ,,Ужичко“ ја прославија победата на Хрватска(видео)

Хрвати од босанскиот град Нов Травник, победата на Хрватска на Мундијалот и пласманот во четвртфиналето го прославија со Ужичко. Ова предизвика огромно вниамние на...

Кој беше бугарскиот историчар Божидар Димитров?

  Поранешниот директор на Националниот историски музеј во Софија, историчарот Божидар Димитров, почина  на 72-годишна возраст, јавија вчера бугарските медиуми. Димитров починал пред зградата во која...

Возачот на министерот за внатрешни на Албанија е пронајден мртов со...

Член на Гардата на Република Албанија и Возачот на албанскиот министер за внатрешни работи Фатмир Џафај, 31 годишниот Шкелзен Ќорда, утрово е пронајден мртов...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот