Мило Ѓукановиќ ќе продолжи да владее со Црна Гора

Демократска Партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ освоија 36 мандати од вкупно 81 во Собранито на ЦГ, Демократскиот фронт 18, Големата коалиција...

Србија не исклучува испраќање војска во Косово

  Претседателот на Србија Томислав Николиќ изјави дека не е исклучена можноста за испраќање на српска војска во Косово и Метохија заради заштита на српското...

Пленковиќ доби мандат за состав на Влада

Претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ му го врачи мандатот за состав на нова Влада на претседателот на ХДЗ и мандатар Андреј Пленковиќ кој...

Србија ќе го поништи законот за Трепча

Претседателот на српската влада, Александар Вучиќ, изјави дека Владата одлучила да ги поништи правните последици од сите акти и дејствија на Приштина кои...

ЛДП на Чеда Јовановиќ бара Дачиќ да одлучи дали е српски...

ЛДП на Чедомир Јовановиќ во Србија реагира на постојаните контроверзни и провокативни изјави на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ со кои ги...

Парламентарни избори во Црна Гора

Во Црна гора се одржуваат парламентарни избори, десетти во нејзината историја како повеќепартиска држава. Бирачките места се отворени во 7 часот, а до...

Додик не доби виза за инаугурацијата на Доналд Трамп

Претседателот на Република Српска Милорад Додик за РТ Република Српска изјави дека американската амбасада во Б и Х го одбила неговото барање да му...

Додик слави за Сребреница со песна и хармоникаши

Во напната атмосфера, ноќеска во Сребреница подржувачите на Претседателот на РС Милорад Додик, ја прославија победата на неговата партија на локалните избори. Кандидатот за...

Напнато во Сребреница

Централната изборна комисија на Б и Х одобри повторно пребројување на гласачките ливчиња на пет избирачи места и одобри Општинската комисија да...

16 години по Милошевиќ

Денеска се навршуваат 16 години од големите демонстрации во Белград на здружената опозиција - ДОС, по кои Слободан Милошевиќ беше симнат од власт. Во...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот