Случај ,,иконовоз”: Тенк на шините

Што е травестија? Буквално, преведено од италијански јазик тоа значи-пресоблекување. А травестија како пародиски жанр постигнува ефект на комедија-односно расчекор меѓу содржината и формата-пишува...

ВИДЕО: Заев пречекан со највисоки државни почести во Србија

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска ја отпочна официјалната посета на Република Србија, во придружба на владина делегација во чиј состав се заменикот...

Грчкото обвинителство бара доживотен затвор за 7 Срби обвинети за убиство...

За убиството на Американецот,  Бакари Хендерсон на Закинтос, грчкото обвинителство бара казна доживотен затвор за седуммина Срби, кои се обвинети за ова дело. Истрагата утврдила...

Ниш е привремено седиште на српската Влада

Од денеска Ниш ќе биде привремено седиште на Влада на РС. Ова е новата идеја на премиерот Александар Вучиќ кој најави дека почнувајќи од...

Рамуш Харадинај прозборе српски обидувајќи се да ја добие поддршката од...

На вонредната седница на косовскиот Парламент на која се избира нова Влада чиј Премиер ќе биде Рамуш Харадинај, тој, среде Приштина на српските пратеници...

Без јасни причини и со барање за дополнително обезбедување на Амбасадата,...

„МНР на Република Македонија  доби нота од амбасадата на Република Србија во Скопје, со која сме известени дека персоналот на Амбасадата е повикан на...

Албанскиот Парламент усвои закон со кој Бугарите станаа малцинство во оваа...

И покрај жестокото противење и реакција на македонското здружение ,,Илинден“ од Тирана, албанскиот Парламент го усвои законот со кој се признава постоење на малцинства...

Борисов: Ако спориме кој јазик каков е место да потпишеме договор,...

,,Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја,  живејте го животот“, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов на заедничката...

ЛДП на Чеда Јовановиќ бара Дачиќ да одлучи дали е српски...

ЛДП на Чедомир Јовановиќ во Србија реагира на постојаните контроверзни и провокативни изјави на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ со кои ги...

Заев: Знам дека имаше обид за ликвидација на Ѓукановиќ, ми рекоа...

Премиерот Зоран Заев во интервју за црногорското радио „Антена М“, изјави дека добивал информации од аналитичари дека е можна негова ликвидација. После тоа што се...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот