Специјални косовски сили апсат Срби во северна Косовска Митровица

Специјалните сили на Кососво, РОСУ, започнале акција на северот на Косовска Митровица, каде живее српско население. Според РТС, уапсени се тројца Срби, а се...

Вучиќ: Албански вооружени трупи се движат кон северот на Косово

На состанокот со косовските Срби, прерседателот, Александар Вучиќ, соопшти дека почнеле движење на вооружени албански трупи кон северот на Косово. Организирано е палење на српски...

Албанците на Косово ги палат српските производи (видео)

,,Ова е трговска војна“.-изјави поранешниот пратеник на ЕУ за Косово, Волфганг Петрич. На социјалните мрежи се објавуваат снимки од палење на српските производи во Косово,...

Вучиќ: Македонија и Црна Гора покажаа дека Косово им е поважно...

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, ја коментираше одлуката на македонските и црногорските власти да го поддржат Косово за приемот во Интерпол. ,,Ја разбравме пораката, Македонија и...

Приштина ги зголеми таксите на српските производи за 100 проценти

Приштинските власти, по дебаклот на конференцијата на Интерпол во Дубаи, ги зголеми за сто насто таксите за српски производи. Со ова , на својот Твитер...

Вулин: Го повикувам Вучиќ да го промени односот кон Црна Гора...

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, по гласањето на Македонија и Црна Гора за прием на Косово во Интерпол, го повика Претседателот на Србија,...

Тадиќ: Вучиќ лаже за мерцедесот, тој заедно со Рама, Ѓукановиќ и...

Поранешниот српски претседател, Борис Тадиќ, ги отфрли обвинувањата на актуелниот, Александар Вучиќ, дека исто како Груевски набавил скап мерцедес надвор од сите законски прописи. Вучиќ...

Дачиќ: Курц и Тачи славеа, е па така и помина преку...

На заедничката прес конференција со српскиот претседател Вучиќ, министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ, не го криеше задоволството што Србија извојува победа во Интерпол...

,,Победа“-Небојша Стефановиќ на Твитер по гласањето против за влез на Косово...

Напиша на својот Твитер налог српскиот министер за внатрешни работи, Небојша Стефановиќ. Ниту во вториот круг на гласање, земјите членки на Интерпол не му дадоа...

Русија ја извиси Србија и не ја поддржа во напорите да...

Денеска во Дубаи, ќе се гласа дали Косово ќе стане рамноправна членка на Интерпол. Гласањето е овозможено откако беше отфрлено барањето на Србија да...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот