МНР на Германија смета дека критиките за нивната амбасадорка од Иванов...

Критиките на македонскиот претседател Ѓорге Иванов се неумесни, порачаа од германското Министерство за надворешни работи. „Се радуваме што претседателот Иванов, по долго размислување, донесе...

Хан и Могерини ја поздравија одлуката Иванов да го додели мандатот

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини и комесарот  за проширување Јоханес Хан ја поздравија одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да му...

Могерини:По Брегзит-Македонија,Црна Гора,Албанија и Србија во ЕУ

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, за италијанскиот весник ,,Ла Стампа“ изјави дека резултатите од претседателските избори во Франција покажаа дека...

Емануел Макрон е новиот Претседател на Франција

39 годишниот Емануел Макрон победи на претседателските избори во Франција со освоени 65,1% од гласовите во вториот круг. Неговиот противкандидат Марин Ле Пен освои34,9%...

Европарламентот бара насилниците да се најдат пред лицето на правдата

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието на Р.Македонија Дамјан Манчевски, во текот на вчерашниот ден оствари посета на Европскиот Парламент. Манчевски присуствуваше на заедничкиот...

Могерини побарала од Талат Џафери да биде над партиските и етнички...

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, вчера се сретна со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија...

ВИДЕО:Изјава на Талат Џафери по средбите во Брисел

Меѓу другото, Талат Џафери одговори и на прашањето до каде е формирањето на нова Влада: Претседателот на Собрание на РМ Талат Џафери денеска е во...

Европарламентарците очекуваат Иванов да ја деблокира кризата и во наредните две...

Членовите на Европскиот парламент, Едвард Кукан од Европската народна партија, Кнут Флекенштајн од Социјалистичката партија и Иво Вајгл од Либералната партија, преку соопштение го...

МНР на Германија: Изборот на Џафери е завршена работа,ВМРО ДПМНЕ мора...

  Германското министерство за надворешни работи денеска во Берлин го повикале на разговор македонскиот амбасадор во Германија за да му пренесат порака дека ВМРО ДПМНЕ...

Заедницата на Македонци од Обединето Кралство дава поддршка на демократските сили...

,,Ние, Заедницата на Македонци и пријатели на Македонија во Обединетото Кралство ја изразуваме нашата длабока загриженост за актуелните политички случувања во Македонија. Најстрого ги...

Во Фокусот

Избор на авторот