Заев од Брисел:Во иднина редовно ќе се среќаваме на премиерско ниво...

Констатиравме заедно, со госпоѓата Могерини, дека и ЕУ повеќе ќе не почитува доколку самите меѓу себе се почитуваме, рече меѓу другото мандатарот Зоран Заев....

Шекеринска доби поддршка од Мартин Шулц за политиките на СДСМ

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, во рамки на дводневната посета на Берлин, Сојузна Република Германија, денеска оствари средби со претседателот на СПД Германија...

ЕУ ќе честита кога ќе се формира новата Влада

Европската комисија нема да му честита на победникот на предвремените парламентарни избори во Република Македонија, туку тоа ќе го стори откако ќе биде избрана...

,,A good meeting with Prime Minister Zoran Zaev in Skopje today“

  ,,A good meeting with Prime Minister Zoran Zaev in Skopje today. The country has made great progress in the work of becoming a member...

Швајцарската полиција ќе прислушува

Швајцарците на референдум одобрија прислушување на разговори и надзор на електронската пошта ако за тоа постои одобрување од Сојузниот суд или од Министерството за...

Франција: Уапсени водачи на шверц со мигранти

Француските власти уапсија и осудија еден од водачите на ланец шверцери на мигранти и негов соучесник. Уапсените ги префрлувале бегалците од Франција во Велика Британија...

За Европска комисија каталонскиот референдум е нелегален и е внатрешно прашање...

Европската комисија се огласи со став дека вчерашниот референдум во Каталонија е нелегален, според шпанскиот закон и Устав. ЕК нема да ги земе предвид повиците...

Нов твит на Билд:Ситуацијата е мошне сериозна

Карл Билд само неколку часа по доаѓањето во Скопје , постави нова порака на својот твитер-налог. „Нема изгледи за крај на уставната криза во Скопје. Разликите...

Заев-Меркел во Трст: Германија силно ја поддржува новата реформска Влада

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Трст имаше билатерална средба со канцеларката на Република Германија, Ангела Меркел. Германската канцеларка Меркел изрази голема...

Европарламентот бара насилниците да се најдат пред лицето на правдата

Потпретседателот на СДСМ и пратеник во Собранието на Р.Македонија Дамјан Манчевски, во текот на вчерашниот ден оствари посета на Европскиот Парламент. Манчевски присуствуваше на заедничкиот...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот