ЕУ: Широка коалиција значи широка коалиција

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич го дообјаснува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан , кој вчера рече дека за земјата (Македонија) е добра Влада...

Тешки преговори меѓу Белград и Приштина со помош на Могерини

Успеавме со поддршка на ЕУ да договориме продолжување на дијалогот-рече српскиот премиер Александар Вучиќ. Ова е практично резултатот од средбата во Брисел меѓу претседателите...

Мартин Шулц противкандидат на Меркел за канцелар на Германија

Шулц неодамна се повлече од местото во Европскиот парламент, најверојатно за да се кандидира за канцелар. Меркел се соочува со тешка борба, заради намалената популарност...

Бугарскиот претседател Румен Радев го распушти Парламентот

Бугарскиот претседател Румен Радев го распушти Парламентот и распиша вонредни парламентарни избори за 26 март. Дотогаш функцијата премиер ќе ја извршува Огнен Герџиков. Ова е...

ЕУ ќе честита кога ќе се формира новата Влада

Европската комисија нема да му честита на победникот на предвремените парламентарни избори во Република Македонија, туку тоа ќе го стори откако ќе биде избрана...

Курц: За Турција нема место во ЕУ!

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, остро ја критикуваше Анкара, порачувајќи дека не сака да се потпира на спогодбата меѓу ЕУ и...

Бугарија избира претседател

Во Бугарија денеска се одржуваат претседателски избори. Повеќе од 6,8 милиони избирачи ќе избираат меѓу 21 кандидати. Истовремено со претседателските избори, граѓаните на референдум се...

Ердоган се заканува: Ќе го скинам договорот

Турскиот претседател повторно е во отворен дуел со Брисел. „Виси“ договорот за бегалците и трговските врски. Главниот проблем се визите за Европската унија кои...

Европски пратеници бараат отпис на долгот на Грција

Пратеници во Европскиот парламент, социјалисти кои ја поддржуваат левичарската влада во Атина, ја повикаа Европската комисија да побрза со отпишувањето на долгот на Грција,...

Германија: Стоп за „социјалниот туризам“

Владата на Германија подготвува нешто што река луѓе од државите надвор од Европската унија тешко ќе го сварат. Ако помине законот, дојденците ќе мора...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот