Руската Влада една деценија работела на дестабилизација на Македонија и нејзино...

(Ова е заедничко истражување помеѓу НОВАТВ и партнерите ОССРП (Мрежата за известување за оганизиран криминал и корупција OCCRP) и Српската мрежа за истражување кримнал...

Заев од Брисел:Во иднина редовно ќе се среќаваме на премиерско ниво...

Констатиравме заедно, со госпоѓата Могерини, дека и ЕУ повеќе ќе не почитува доколку самите меѓу себе се почитуваме, рече меѓу другото мандатарот Зоран Заев....

На вечерата со Могерини шесторката од Западен Балкан се согласиле дека...

Лидерите на земјите од Западен Балкан, премиерите Александар Вучиќ(Србија), Иса Мустафа (Косово), Денис Звиздиќ (БиХ), Еди Рама (Албанија) и Душко Марковиќ (Црна Гора), како...

Во Брисел се одржа средба Могерини-Заев

Во Брисел, пред неформалната вечера што ја закажа високата претставничка за надворешна политика н ЕУ Федерика Могерини, се одржа одвоена средба со мандатарот Зоран...

Заев гостин во Брисел на неформалната вечера кај Могерини со Премиери...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, иако е само мандатар за составување на Влада на Република Македонија, ќе присуствува на утрешната неформална вечера на премиерите...

Ѓорге Иванов излажа дека Ангела Меркел му се извинила

Портпаролот на германската влада за САКАМДАКАЖАМ.МК во писмена изјава потврди дека немало никакво извинување од германската канцеларка Ангела Меркел до претседателот Ѓорге Иванов, а...

МНР на Германија смета дека критиките за нивната амбасадорка од Иванов...

Критиките на македонскиот претседател Ѓорге Иванов се неумесни, порачаа од германското Министерство за надворешни работи. „Се радуваме што претседателот Иванов, по долго размислување, донесе...

Хан и Могерини ја поздравија одлуката Иванов да го додели мандатот

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини и комесарот  за проширување Јоханес Хан ја поздравија одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да му...

Могерини:По Брегзит-Македонија,Црна Гора,Албанија и Србија во ЕУ

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини, за италијанскиот весник ,,Ла Стампа“ изјави дека резултатите од претседателските избори во Франција покажаа дека...

Емануел Макрон е новиот Претседател на Франција

39 годишниот Емануел Макрон победи на претседателските избори во Франција со освоени 65,1% од гласовите во вториот круг. Неговиот противкандидат Марин Ле Пен освои34,9%...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот