Шест и пол години затвор за Здравко Мамиќ

Поради малверзации во врска со трансферите на Лука Мoдриќ и Ловрен, Жупанискиот суд  во Осијек денеска му изрече 6,5 годишна затворска казна на извршниот директор...

Заев му честиташе на Пахор за повторниот избор за Претседател на...

    Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Македонија...

Премиерот Заев во Лондон разговараше со претставници на македонската дијаспора

Македонска владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев се сретна со претставници на дијаспората во Велика Британија. Премиерот Заев ги запозна присутните иселеници со...

Бугарија избира претседател

Во Бугарија денеска се одржуваат претседателски избори. Повеќе од 6,8 милиони избирачи ќе избираат меѓу 21 кандидати. Истовремено со претседателските избори, граѓаните на референдум се...

Британците сѐ повеќе бараат ЕУ државјанства

Бројот на британски државјани, кои аплицирале за државјанство на други земји-членки на ЕУ, значително се зголемил од референдумот за Брегзит, покажуваат податоците на Би-Би-Си. Во...

Мнозинството гласаше за легализација на абортусот во Ирска

Иако звучи неверојатно, но Ирците дури сега(26.05.2018) се изјаснија за легализација на абортусот и тоа на референдум. Ирскиот премиер Лео Варадкар, го прогласи овој ден...

Затворен главниот опозициски весник во Унгарија

Најголемиот дневен весник на унгарската опозиција, „Непсабадшаг“, од денес не излегува што предизвика загриженост за слободата на печатот во владеењето на Виктор Орбан. Социјалистичката опозиција...

Државниот секретар Стрмота ја изненади министерката поднесувајќи оставка на заедничката...

Државниот секретар Марин Стрмота, ја шокираше  својата шефица, министерката во хрватската Влада, Нада Мурганиќ, задолжена за демографска политика. Откако таа му даде збор да...

Европски пратеници бараат отпис на долгот на Грција

Пратеници во Европскиот парламент, социјалисти кои ја поддржуваат левичарската влада во Атина, ја повикаа Европската комисија да побрза со отпишувањето на долгот на Грција,...

Европарламентарците очекуваат Иванов да ја деблокира кризата и во наредните две...

Членовите на Европскиот парламент, Едвард Кукан од Европската народна партија, Кнут Флекенштајн од Социјалистичката партија и Иво Вајгл од Либералната партија, преку соопштение го...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот