Заев: За нас членството во ЕУ нема алтернатива

,,Верувам дека ќе се согласите со мене дека е крајно време да се придвижи процесот на членство на Македонија кон ЕУ. Сосема ми е...

Хан:Реформи,па одмрзнување на преговорите со Македонија

Испорачување резултат во однос на исполнување на Итните реформски приоритети што Европската комисија и достави на Македонија пред две години е клучно за Европската...

Македонска делегација предводена од Премиерот Заев оствари средба со Могерини

Нова енергија во односите меѓу Македонија и ЕУ. Средба со високата претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседателка на ЕК,...

Влада на РМ:Нова енергија во односите меѓу Македонија и НАТО и...

За прв пат висока државна делегација од Република Македонија во еден ден ќе има средби со сите високи претставници на ЕУ и НАТО. Претседателот на...

Францускиот Претседател Макрон ја однесе победата и на парламентарните избори

  ,,Републиката во движење“ на францускиот Претседател Емануел Макрон, освои над 32 процента од гласовите на вчерашните парламентарни избори во Франција. Многумина овие резултати ги...

Премиерот Заев отпатува во прва официјална посета на Брисел на средби...

Премиерот Зоран Заев утре во Брисел ќе се сретне со високи претставици на ЕУ и НАТО, во прва официјална посета по преземањето на должноста,...

Јутарњи лист: Македонија во НАТО во 2018 година

Хрватскиот весник ,,Јутарњи лист“ во последното издание посвети текст на политичката сосотојба во Македонија, во светло на неодамнешното приклучување на Црна Гора кон НАТО...

Германија ќе ја поддржи новата Влада на РМ во заложбите за...

Канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел денеска упати честитка до Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев по повод неговиот избор за...

Бугарскиот европратеник Ковачев продолжува со мисијата за бугаризирање на македонското малцинство...

Пред десетина денови, поточно на  29 мај 2017 година, бугарска делегација во состав Андреј Ковачев, европратеник, Росен Плевнелиев, поранешен Претседател на Бугарија, и Милен...

Руската Влада една деценија работела на дестабилизација на Македонија и нејзино...

(Ова е заедничко истражување помеѓу НОВАТВ и партнерите ОССРП (Мрежата за известување за оганизиран криминал и корупција OCCRP) и Српската мрежа за истражување кримнал...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот