Груевски е ,,ѕвезда“ во Унгарија, неговиот лик е на насловни страници...

Никола Груевски во бела маичка со натпис ,,Ја сакам Унгарија'' и полициски лисици наместо срценца. Ваква плаката со ликот на македонскиот азилант во оваа земја,...

Бодоки: Орбан со Груевски ѝ покажува сила на Европа и им...

Со доделување политички азил на пребеганиот македонски политичар Никола Груевски, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, ја нагласува својата амбиција за лидер кој сака да...

По два лоши изборни резултати Ангела Меркел се повлекува од челната...

Завршува ерата на Ангела Меркел. Таа по два лоши изборни резултати во покраините Баварија и Хесен, најави дека нема да се кандидира за челната...

Македонска делегација во Брисел ја започна подготовката за преговори со ЕУ

,,СКРИНИНГОТ ЗАПОЧНА! Момент за историја! Директно од зградата Берлимонт во Брисел, седиштето на Европската комисија, денес 27 септември, точно во 09ч, со отворање на поглавјето...

Федерика Могерини прошета во Старата скопска чаршија (фото галерија)

Во посета на нашата земја престојуваше Високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини која допатува со авион заедно со Претседателот...

Премиерот Заев се обрати пред пратениците во Европски Парламент (видео)

Непосредно пред своето обраќање на парламентарната сесија на Европскиот Парламент во Стразбур, Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев имаше средба со Претседателот...

Премиерот Заев очекува широка поддршка од Сентот на САД за членството...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик...

По Дејвис и Борис Џонсон поднесе оставка заради плановите на премиерката...

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, денеска поднесе оставка заради плановите на премиерката Тереза Меј за напуштање на Европската унија(ЕУ), што е втора...

Британците сѐ повеќе бараат ЕУ државјанства

Бројот на британски државјани, кои аплицирале за државјанство на други земји-членки на ЕУ, значително се зголемил од референдумот за Брегзит, покажуваат податоците на Би-Би-Си. Во...

Австрија го презеде претседавањето со ЕУ од Бугарија (видео)

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, австрискиот канцелар Себастијан Курц и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск се сретнаа денеска во австриското туристичко место Шладминг каде...

Во Фокусот

Последни вести

Избор на авторот