31 годишниот Себастијан Курц со најголеми шанси да стане најмладиот канцелар...

Во Австрија денеска се одржуваат парламентарни избори на кои најголема шана за победа има актуелниот министер за надворешни работи и лидер на конзервативната Народна...

Еврокомесарот Гинтер Етингер страхува од граѓанска војна во Шпанија

Може само да се надеваме дека наскоро ќе има разговори меѓу Мадрид и Барселона, бидејќи ситуацијата е многу вознемирувачка, изјави еврокомесарот за буџет и...

Генерален штрајк и протест на улиците во Барселона(видео)

На централните градски улици во Барселона се наоѓаат десетици илјади луѓе, кои на мирен протест сакаат да го искажат негодувањето со бруталната полициска акција...

За Европска комисија каталонскиот референдум е нелегален и е внатрешно прашање...

Европската комисија се огласи со став дека вчерашниот референдум во Каталонија е нелегален, според шпанскиот закон и Устав. ЕК нема да ги земе предвид повиците...

Кои се Каталонците?

Каталонците се народ кој живее во Каталонските земји, во чиј состав влегуваат Валенсија, Балеарските Острови, делови од шпанскиот регион Арагон, Русијон во југоисточниот дел...

Рејчел Галовеј ќе биде новиот Амбасадор на Велика Британија во Македонија

Рејчел Галовеј е назначена за амбасадор на Нејзиното Височество во Република Македонија, објавено е на официјалната страница на Владата на Велика Британија. Таа ќе...

Меркел објави победа, но се надевала на подобар резултат

Германската канцеларка Ангела Меркел објави дека тие ја добиле довербата од граѓаните да формираат Влада, но сепак, како што рече, очекувала подобри резултати. Таа ја...

Меркел и Шулц сметаат дека нема место за Турција во ЕУ

Германската  канцеларка Ангела Меркел, во предизборниот тв дуел со нејзиниот противкандидат од редовите на социјалдемократите Мартин Шулц, изјави дека Турција не треба да стане...

САД:Договорот за добрососедство ќе придонесе за политичката стабилност

„Соединетите држави им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Овој важен, прогресивен договор ги признава...

Средба Заев-Макрон:Неформален договор за интензивирање на соработката меѓу Македонија и Франција

На маргините на Самитот за Западен Балкан што се одржа вчера во Трст, македонскиот Премиер Зоран Заев оствари неформална средба и со...

Последни вести

Во Фокусот

Избор на авторот